Valitsus jätkab koroonapiirangute arutelu pärastlõunal

{{1596701820000 | amCalendar}}

Koroonanakkuste järsu kasvu tõttu tuli taas kokku teadusnõukoda, mis viroloogiaprofessori Irja Lutsari juhtimisel annab valitsusele nõu, kuidas haigust ühiskonnas kontrolli all hoida. Irja Lutsar kinnitas ERR-ile, et riigiüleseid piiranguid kaaluma ei hakata.

Valitsus arutab teadusnõukoja uusi soovitusi oma tänasel istungil. Lutsar ei soovinud enne otsuste langetamist konkreetseid soovitusi välja tuua, kuid ütles, et kogu riiki puudutavaid piiranguid pole põhjust kehtestada.

"See kolle, nii palju kui me vaatame, tundub meile ikkagi väga Tartumaa-põhine. Me jääme ikkagi enda juurde, et need soovitused peavad olema pigem fokuseeritud ja neil peab olema põhjendus taga. Nii et me kindlasti mingisuguseid kogu Eestit haaravaid soovitusi ei tee ja me teadusnõukoguga eile arutasime, et me ei peaks rääkima ja inimesi hirmutama mingite piirangutega, vaid pigem rääkima uutest reeglitest. Peame nendest reeglitest kinni, mida me juba kõik teame," ütles Lutsar, pidades selle all silmas kätepesunõuet, distantsihoidmist ja haigena kodus püsimist.

"Ma arvan, et ei ole praegu rangete piirangute aeg. Ma ei saa ütelda, et neid kunagi ei tule, aga me peame selle uue normaalsusega harjuma," põhjendas Lutsar, ehkki terviseamet on välja öelnud, et kui piiranguid kehtestada, siis kogu riigis.

Samas möönis Lutsar, et ööklubide kohta on neil soovitustes siiski punkt olemas.

"Ka baarid peavad läbi mõtlema, et mis see pragune olukord on," ütles Lutsar.

Ta tunnustas Tartu baari Shooters, mis pärast positiivse koroonaproovi andnud turvamehe tuvastamist otsustas uksed sulgeda, et läbi mõelda, kuidas edaspidi ohutult edasi tegutseda.

Ka soovitab teadusnõukoda ühe variandina asendada riskiriikidest tulijate karantiininõue piiril testimisega, sest isolatsioonireegli täitmist on keeruline kontrollida.

"Me pakkusime välja ühe variandina, alternatiivina välja kaks testi: esimesel päeval ja seitsmendal päeval. Aga loomulikult seal on logistilisi küsimusi ja need tahavad kõik läbiarutamist," möönis Lutsar, et testimine on keerukas.

Sellise testimise teed on läinud ka Saksamaa ja Island.

Valitsus jätkab arutelu

Valitsus ei jõudnud hommikuse istungi jooksul kõiki ettepanekuid läbi arutada, nii jätkub see pärastlõunal kabinetinõupidamisel. Siis võetakse vastu otsused nii Tartu linna esitatud ettepanekute kui ka spordivõistlusi puudutavate võimalike erandite kohta.

Peaminister Jüri Ratas tõdes valitsuse pressikonverentsil, et me pole enam selles stsenaariumis, mis kehtis juulis: "Stsenaarium on teine, tendents on teine."

Ratas rõhutas, et reeglid, mis on ühiskonnas välja öeldud - pesta käsi, hoida isolatsiooni -, on täitmiseks.

"Kui neid ei täideta, läheb haigestumisfaas märksa kiiremini üles," põhjendas peaminister.

Ka sotsiaalminister Tanel Kiik märkis, et probleemiks pole mitte reeglid, vaid nende täitmine.

"Olukorras, kus riik on kehtestanud eneseisolatsiooni kohstuse välismaalt saabumisega, pole tegemist võimaluse, vaid kohustusega. Kui näeme, et sellest kinnipidamisega tekib probleeme, tuleb järelevalvet veelgi karmistada. Kui me ei soovi sarnaseid piiranguid nagu kevadel, tuleb ka igaühel endal vastutus võtta ja reeglitest kinni pidada," ütles Kiik.

Kiik lisas, et Eestis tervikuna on olukord hea, aga üle poole nakatunutest on Tartumaal. Seetõttu tuleb piiranguid rakendada eeskätt Tartus, aga kui viiruse kohapealset piirangut tõkestada ei õnnestu, tuleb meetmed üle vaadata ka mujal.

"Pean õigeks kohapealseid meetmeid," ütles Kiik, toonitades, et Tartu linn peab ise initsiatiivi võtma, aga riigiülesteks meetmeteks on vara.

Ta lisas, et järgmine ettevõetav samm puudutab ööelu. "Meile on tehtud ettepanek taastada enne 1. augustit kehtinud reeglid. Vaja on süsteemset lähenemist ööelule tervikuna."

Lukas: Rally Estonia toimub

Kultuuriminister Tõnis Lukas ütles, et Rally Estonia toimub igal juhul, aga eraldi küsimus on, kas sellele ka publikut lubatakse. See otsustatakse nakatumishulga pealt siis, kui aeg lähemale saab.

Lukas rõhutas, et spordi- ega kultuuriüritustelt pole uusi nakatumisi tulnud, vaid need on kõik pärit sporaadilistelt koosviibimistelt, viidates baaridele, ööklubidele ja muudele meelelahutuslikele kogunemistele.

Rally Estonia toimumiseks taotleb ta koos ralli korraldajatega selle osalejatele lihtsustatud korras liikumist, pidades kinni kõigist neile kehtestatavatest reeglitest, nagu testimine 72 tundi enne Eestisse tulekut ja siis siin kohapeal. Samuti on plaanis osalejad majutada väikestesse gruppidesse hajutatuna erinevatesse majutuspaikadesse.

Kiik täpsustas, et valitsus pole mingit otsust siiski veel vastu võtnud, arutelu jätkub pärastlõunal. Samuti ei saa tema sõnul rääkida erandite tegemisest, vaid kaalutakse alternatiive, kuidas oleks ohutu rallit korraldada.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: