Eesti Pank: sügis on ekspordi jaoks ilmselt raske

Kuigi juuni eksport taastus möödunud aasta juuniga samale tasemele, ei saa ühe kuu põhjal teha järeldusi kogu aasta peale ning sügis tuleb tõenäoliselt raske, leiab Eesti Panga ökonomist Rasmus Kattai.

"Juunikuised ekspordinumbrid olid küll positiivsed ja optimistlikud. Taastumine, mis aset leidis, annab alust mõelda sellest, et võib-olla sügavam mõõn on möödas eksportival sektoril. Samas ainult ühe kuu numbri põhjal ei saa jõuda selle järelduseni, et ülejäänud aasta saab olema ühtlases tõusujoones," rääkis Kattai "Aktuaalsele kaamerale".

Suur hulk eksporditavast kaubast pärineb ettevõtete ladudest, kes said nüüd ära saata koroonapiirangute ajal saatmata jäänud kauba, kuid see ei näita tootmise suurenemist. Müügis kannatavad kõige rohkem ettevõtted, kes müüvad seadmeid tootmissisendiks, hästi läheb aga jaemüügil.

"Samuti ka jaemüük on olnud üllatavalt hea - mahud olid juunis isegi kõrgemad kui aasta tagasi. Võimalik, et viimase kahe kuu tarbimine jäi tagaplaanile ja inimesed on ajutiselt oma tarbimist ka kasvatanud. /.../ Hetkel on üllatavalt hästi kaubavahetus ja jaemüük taastunud, aga tuleviku osas ollakse siiski ettevaatlikud," rääkis rahandusministeeriumi analüütik Kristjan Pungas.

Tulevik sõltub palju sellest, kas sügisel tuleb koroonaviiruse teine laine ja millised on piirangud, kuid mingeid ennustusi on siiski võimalik teha.

"Nii sügis kui ka aasta teine pool saavad ekspordi jaoks sügisel tõenäoliselt olema üsna rasked. Euroopa majandus, mis aasta esimesel poolel langes umbes 15 protsenti, taastub aeglaselt ja Eesti ekspordi jaoks tähendab see selgelt eksportturgude kiratsemist ja suhteliselt kesiseid võimalusi oma tooteid väljaspool Eestit müüa. /.../ Kui olukord jääb suhteliselt leebeks, siis võib ennustada, et aasta 2021 suurele osale eksportijatest on juba parem pinnas, mille najal toimetada," ütles Kattai.

Kiiremini taastub tema sõnul kaupade eksport, kuid teenuste, näiteks reisimisega seotud piirangud jäävad tõenäoliselt kauem püsima.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: