Vitsur: juuni väliskaubandusstatistika võib olla petlik

{{1597043880000 | amCalendar}}
Kaubakonteinerid.
Kaubakonteinerid. Autor/allikas: EBU/ERR

Juunis püsis eksport mullusega samal tasemel, import vähenes kaheksa protsendi võrra. Presidendi majandusnõuniku Heido Vitsuril sõnul on juuni hea statistika petlik, kuna suur osa juuni ekspordist võib tuleneda aprillis ja mais edasi lükatud ekspordi arvelt.

"Esimesel pilgul tundub, et juuni pilt on ilus, et juuni on sama hea olnud kui eelmisel aastal, kuid teataval määral on see pilt küll optimistlik, kuid natukene petlik, sest juuni on olnud alati selline suvekuu Eestis ja maailmamajanduses ka," rääkis Vitsur ERR-ile.

"Kui me vaatame natuke tagasi, näeme, et suur osa juuni ekspordist võib olla aprillis ja mais tegemata jäänud või edasi lükatud eksport ja siis see optimistlik pilt muutub natukene tuhmimaks. On hea, et juuni on möödunud aasta tasemel, kuid sellest ei või välja lugeda, et nüüd me oleme august väljas ja nüüd hakkab edasi minema nii, nagu on eelnevatel aastatelgi olnud," sõnas Vitsur.

Vitsuri sõnul on maailmamajanduse negatiivsed trendid vaikselt jõudnud ka Eesti tootjate allhankijateni, tugevalt on langenud näiteks elektriseadmete ekspordikäive. Selles valdkonnas teeb Eesti peamiselt kaupa USA ja Rootsiga. Rootsi püsis juunis suuruselt teine Eesti ekspordipartner. Eksport USA-sse vähenes juunis 42 miljoni euro võrra.

Presidendi majandusnõuniku hinnangul valmistab muret aga USA kaubandussõda Hiinaga, millel on pikaajaline ja kestev mõju. "Tuleb arvestada, et USA-s on praegu valimiseelne periood ja seal on praegu otsused ettearvamatud meie jaoks," rääkis ta.

Vitsuri sõnul on küsimus USA presidendivalimiste puhul ka selles, mis saab praegusest liberaalsest kaubanduskorrast. "Sest seda on seal üsna tugevalt kõigutatud ja kõigutatakse edasi. Nii et need kaks küsimust kokku, kuidas USA oma siseasjad korda saab ja kuidas Ühendriigid hakkavad suhtuma üldisesse liberaalsesse kaubanduskorda – ühesõnaga WTO organisatsiooni ja selle tegevusse. Praegu on mõlemad küsimärgi all," rääkis ta.

"See vastuolu on sisse kodeeritud ja see vastuolu jääb ja ei sõltu niivõrd USA presidendist, vaid nende huvidest," rääkis ta.  

Vitsur märkis, et Eesti on olnud hästi avatud ja minimaalsete takistustega riik, mis ei sea suuri takistusi ekspordivõimekuse arendamisele. "Kui me seda edasi teeme ja edasi oleme, siis meie ettevõtjad on ise piisavalt leidlikud," märkis ta.

"Võib-olla üks küsimus on see, et me ei tohi takistada ettevõtetel oskustööjõudu värvata, kui nad saavad hea tellimuse. Me ei või seada tööjõupiiranguid ettevõtjatele, kes töötavad ekspordisuunal, mingisugustel poliitilistel põhjustel," sõnas Vitsur.

Statistikaameti andmetel püsis kaupade eksport juunis aastavõrdluses samal tasemel ja import vähenes 8 protsenti. Teises kvartalis vähenes eksport mullusega võrreldes 15 protsenti ja import 18 protsenti.

Mertsina: Ekspordi languse kiire taandumise taga oli baasiefekt

Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina sõnul oli ekspordi languse kiire taandumise taga baasiefekt, nimelt möödunud aasta juunis eksport järsult kukkus.

"Samas, välisnõudlus on tasapisi paranemas ja ekspordi vähenemine taandus veidi ka ilma baasiefektita. Samuti mõjutab jooksevhindades eksporti ekspordihindade langus. Hinnamuutusega korrigeeritud eksport ehk ekspordimaht suurenes juunis aastases võrdluses lausa viis protsenti," märkis Mertsina.

Juunis oli Eesti päritolu kaupadele suurima mõjuga ühelt poolt põlevkiviõlitoodete väljaveo vähenemine, teisalt aga puittoodete ja mustmetalltoodete ekspordi kasv. Ilma põlevkiviõlitoodeteta oleks kaupade eksport suurenenud kaks protsenti, täheldas Mertsina.

Impordi vähenemine viitab Mertsina sõnul majanduslanguse jätkumisele. "Eestis valmistatud toodang sõltub palju imporditud tootmissisenditest. Veidi üle poole kaupade impordist on tootmises kasutatavad sisendid, mille sissevedu jätkuvalt väheneb."

Välisnõudlus on ökonomisti hinnangul tasapisi paranemas, kuid eesolevatel kuudel on palju ebakindlust. Mertsina sõnul on töötleva tööstuse tootmismahu ja ekspordi kasvu ootused juulis järsult paranenud, samuti on ettevõtjad positiivsemad lähikuude eksporditellimuste suhtes.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: