Terviseamet: kui riskid on maandatud, võivad rallid toimuda

{{1597221960000 | amCalendar}}
Foto: Pressimaterjalid

Praeguse seisuga ei ole terviseametil plaanis keelata ära Rally Estonia toimumist, ütles ameti peadirektori kt Mari-Anne Härma. Lõuna-Eesti ralli kohta pidi otsus sündima kolmapäeval, kuid see jäi lahtiseks ka pärast arutelu.

22.-23. augustil toimuma pidava Lõuna-Eesti ralli toimumine kolmapäeval selgemaks ei saanud.

Võru linn otsutas jätta ära linnakatse, mis on rallil populaarne, sest on tasuta ja toob tänavate äärde lisaks rallihuvilistele ka kohaliku rahva.

"Terviseameti ja ralli korraldajaga jõudsime ühisele arvamusele, et paraku on tõesti küllaltki keeruline seda teha, ilma et see terviserisk paraku liiga kõrgeks ei tõuse," põhjendas Võru linnapea Anti Allas "Aktuaalsele kaamerale".

Kultuuriminister Tõnis Lukas leiab, et Lõuna-Eesti ralli võiks siiski toimuda, sest korraldajad on arvestanud võimalike ohtudega ja vähendanud näiteks pealtvaatajate arvu.

"Sinna võib soodsatel juhtumitel sattuda ka WRC ralli ehk maailmameistrivõistluste ralli tippklassi masinaid ja meeskondi, kes tuleksid siis kümme päeva enne testima ligilähedasi Lõuna-Eesti teid. Ka see ralli võib muutuda rahvusvaheliseks, kui suudetakse tingimustest kinni pidada," põhjendas Lukas.

Terviseamet soovitab Lõuna-Eesti ralli ilma publikuta korraldada.

"Kui me ootame tuhandeid ja tuhandeid inimesi peatselt Lõuna-Eestisse, siis neid suuremaid üritusi on mõistlik natuke tagasi tõmmata, natuke ettevaatavalt sügisesse, et meil ei tekiks suuri koldeid siin," põhjendas Härma.

"Pigem, kui riskid on maandatud, võib üritus toimuda," ütles Härma, kuid lisas, et kui peaks tekkima kahtlus, et riske ei suudeta piisavalt maandada, siis oleks terviseameti seisukoht ralli toimumise kohta "pigem mitte".

Härma sõnul tegeldakse praegu ka Rally Estonia riskide hindamisega ning riskide maandamiseks lahenduste otsimisega, et ralli MM-etapp saaks toimuda.

Lukase sõnul on vaja luua sellised tehnilised võimalused, et võistlema pääseksid teisi ohustamata ka need, kes tulevad riikidest, kus nakatumine on kõrge.

"Kui nad on testitud enne maaletulemist ja siin kohe testitakse ja suunatakse eraldi ööbimiskohta ja on selgelt muust keskkonnast eraldatud nii, et on turvaline nii neil kui keskkonnal endal, siis võiks liikumispiirangud maha võtta, sest nad ei läheks kaheks nädalaks karantiini," ütles Lukas.

Praegune hea koostöö ralli korraldajate poolt ning mõistlikud arutelud on terviseametile andnud usku, et ralli korraldamisega tullakse toime ka nüüd, kui Lõuna-Eestis on haigestumus järsult tõusnud. Härma sõnul on õnneks tegu piiritletud nakkuskolletega, ja see annab lootust, et Tartu ööelust alguse saanud puhang saadakse enne ralli MM-etapi toimumist septembri alguses kontrolli alla. "Tundub, et Lõuna-Eestil on lootust," ütles Härma.

Rally Estonia ohutuse küsimusi arutab neljapäeval valitsus.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: