Vanade meremiinide teisaldamist takistavad nende vanus ja tuul

Narva lahel teisaldavad Läti, Leedu ja Eesti mereväe tuukrid teisest ilmasõjast pärit lõhkekehi. 30 teadaoleva miiniga samas piirkonnas on ka samast ajast pärit torpeedokaatri lekkiv vrakk, millelt kütuse väljapumpamist miinid ohustada võivad.

Merest püütakse võrguga. Ka miine. Tuuker kinnitab võrgu miini külge, võrk kergitatakse pinnal asuva tõstekotiga põhjast lahti ja miin pukseeritakse paadiga lõhkamiseks ohutusse kohta. Seal lastakse miin uuesti põhja.

Miinide teisaldamise muudab keeruliseks nende vanus ja Narva lahel valitsev tuuline ilm.

"Tegelikult on ikkagi päris keeruline. Keeruliseks teeb selle transportimine. Tegelikult me sada protsenti ei tea, mismoodi ta võib reageerida. Igat liigutamist me võtame siiski kui reaalset lõhkamist. Liigutame distantsilt," tutvustas tegevust mereväe tuukrigrupi ülem vanemleitnant Priit Kaasikmäe.

PPA pumpab vrakilt kütust välja. Pumpamist takistavad samas piirkonnas avastatud lõhkekehad. Umbes 30 teise ilmasõja aegset saksa kontaktmiini tuleb põhjast üles korjata ja lõhkamiskohta viia. Kui ilm soosib, jõuab merevägi 20 neist teisaldada.

"Kui mõnda miini ei saa teisaldada, eks me siis paneme pead kokku ja arutame, mis sellega teha. Kindlasti on neid võimalusi. Mõned lihtsalt võtavad kauem aega, kuidas neid teisaldada. Aga kindlasti jääb ka siia mõningaid, mida ei ole võimalik teisaldada," ütles Kaasikmäe.

Balti riikide mereväe tuukrite ühisharjutus Divex kestab nädal aega, sellel osaleb 25 tuukrit. Nädala lõpus lastakse teisaldada õnnestunud ilmasõja pärandus õhku.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: