Raik ja Ligi tahavad muuta erikomisjonide töökorraldust

Foto: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu erikomisjonide juhid Katri Raik (SDE) ja Jürgen Ligi (Reformierakond) plaanivad välja tulla erikomisjonide tööd puudutavate muudatusettepanekutega, mis ei võimaldaks koalitsioonisaadikutel kokkukutsutud koosolekuid lihtsalt boikoteerida või muul viisil opositsiooniga mitte arvestada.

Kes oli välismaal, kellel olid enda sõnul teised kohustused. Nii ei tulnudki esmaspäevasele riigikogu erikomisjonide istungile ühtki koalitsioonipoliitikut. Et kummaski komisjonis on kolm koalitsiooni esindajat opositsiooni kahe vastu, polnud kvoorumit ehk pidada ei saanud ametlikku istungit.

Sama trikiga lasti erikomisjonide istung põhja ka augusti alguses, kui USA advokaadibüroo palkamisest rääkima kutsutud rahandusminister Martin Helme (EKRE) teatas juba ennetavalt, et kvoorumit kokku ei saada ja tema sinna ei lähe. Riigieelarve kontrolli erikomisjoni juht Jürgen Ligi näeb teisigi probleeme.

"Vaidlustatakse päevakord, vaidlustatakse erakorraline kokkukutsumine üldse, milleks meil on õigus, keeldutakse kohale tulemast, keeldutakse dokumente andmast, keelatakse oma ametnikel või poliitnõunikel tunnistusi andmast ja keelatakse ka koalitsiooni saadikutel kohale tulla," rääkis Ligi.

Erikomisjonid on aga just opositsiooni võimalus riigijuhtumist kontrollida. Praegu on igast parlamendi fraktsioonist erikomisjonis üks saadik ja komisjoni esimehe koht kuulub opositsioonile. Korruptsioonivastast erikomisjoni juhtiv Katri Raik kavatseb esimese asjana teha riigikogu juhatusele ettepaneku, et erikomisjonidesse lisataks veel üks opositsioonisaadik, et pooled võrdsustuks.

"Praegune skeem takistab selgelt opositsioonil töö tegemist. Kogu pika riigikogu ajaloo jooksul on olnud ka olukord, kus on ka tõesti lisatud siis üks opositsiooni liige selleks, et luua tööd tagavat tasakaalu," ütles Raik.

Ligi hinnangul peaks muudatused lausa seadusesse viima, et välistada järelevalve takistamine. Koalitsioonipoliitikud komisjonide töö muutmiseks põhjust ei näe.

"See viiks meil sellise parlamentaarse tasakaalu paigast välja. Meil on töö- ja kodukorra seaduses ette nähtud, et komisjonide koosseisud peavad olema proportsionaalsed riigikogu koosseisuga ja see muudaks ju täielikult seda objektiivset olukorda," ütles riigikogu esimees Henn Põlluaas (EKRE).

"Mulle tundub, et mõistlik on ka komisjoni juhtidel kui nendel inimestel, kes mingil põhjusel jätavad tulemata, aga ka komisjoni juhtidel hetk võib-olla peeglisse vaatamiseks, kas kuskil on üle piiri mindud või midagi tehakse üle vindi, et miks see olukord selliseks on kujunenud täna," sõnas Isamaa fraktsiooni juht Priit Sibul.

EKRE juhid on soovinud ka Ligi enda lahkumist komisjoni juhi kohalt. Põlluaas tõi välja, et Ligi oli rahapesu toimumise ajal rahandusminister.

"Siin on väga palju selliseid küsimusi, mis tegelikult panevad Ligi objektiivsuse ja tõsiseltvõetavuse kahtluse alla."

Küsimusele, kas Ligi tuleks välja vahetada, vastas Põlluaas, et see on opositsiooni teema, keda nemad komisjoni esimehena näha tahavad ja koalitsioon ei sekku sellesse.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: