Valgevene katoliku kiriku pea protestis miilitsavägivalla vastu

Valgevene miilitsa eriüksus blokeeris meeleavalduse ajal Minski Punase kiriku sissepääsud.
Valgevene miilitsa eriüksus blokeeris meeleavalduse ajal Minski Punase kiriku sissepääsud. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Minski ja Magiljovi metropoliit, Valgevene katoliku piiskoppide konverentsi eesistuja Tadeusz Kondrusiewicz kritiseeris miilitsa tegevust kolmapäeva õhtul Minskis Püha Siimoni ja Helena kiriku alal ja nõudis võimudelt uurimise algatamist.

"Ebaadekvaatseid ja õigusvastaseid tegusid, mis leidisid aset Püha Siimoni ja Helena kiriku alal, tuleb uurida ja süüdlasi karistada vastavalt Valgevene seadustele," seisis Kondrusiewiczi avalduses, mis ilmus Valgevene katoliku kiriku veebilehele.

Peapiiskop rõhutas: "Jõuametkondade töötajate taoline tegevus ei soodusta pingete leevendamist rahu ja koosmeele kiireimaks taastamiseks Valgevene ühiskonnas, samal ajal kui katoliku kirik kutsub meie riigis seninägematu sotsiaalpoliitilise tüli lahendamiseks üles leppimisele ja läbirääkimistele."

Kolmapäeva õhtul ajasid korrakaitsjad laiali Nezaležnastsi väljaku meeleavalduse ning osa meeleavaldajaid piirati sisse Punases kirikus, mõni neist võeti kinni. Nende ametlikku arvu ei ole veel teatatud.

Kondrusiewicz ütles, et välismaal viibides luges ta suure valuga nappe teateid sellest, kuidas märulipolitsei relvastatud võitlejad blokeerisid 26. augustil Minski Punase kiriku sisse- ja väljapääsu.

"Valgevene põhiseaduse kohaselt on inimestel õigus palvetada, sisenedes selleks vabalt kirikusse ja lahkuda sellest. Pühakoja sissepääsude tõkestamine ja inimeste vaba sisenemise ja väljumise takistamine on usklike õiguste ja südametunnistusevabaduse jõhker rikkumine," rõhutas metropoliit.

Ta toetas Minski ja Magiljovi peapiiskopkonna peavikaari piiskop Jurõi Kasabutski äsjast avaldust.

"Valgevene katoliku piiskoppide konverentsi eesistujana avaldan otsustavat protesti jõuametkondade õigusvastase tegevuse vastu, mis oma kutsumuselt peaksid kaitsma kodanike põhiõigusi, sealhulgas südametunnistusevabadust, mitte takistama nende Valgevene põhiseadusega tagatud kasutamist," kirjutas Kondrusiewicz.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Interfax-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: