Inimõiguslastel on andmeid 450 inimese piinamisest Valgevene miilitsas

Valgevene miilitsa ohver demonstreerib peksmisjälgi oma kehal.
Valgevene miilitsa ohver demonstreerib peksmisjälgi oma kehal. Autor/allikas: SCANPIX / /TASS / Natalia Fedosenko

Valgevene presidendivalimiste võltsimise järel vallandunud protestide mahasurumisel vahistati üle 6000 inimese ning umbes 450 neist piinati ja peksti, selgub inimõiguslaste koostatud raportist. Kinnipeetutega ümberkäimist võib aktivistide hinnangul pidada inimsusevastaseks kuriteoks.

Valgevene inimõigustekeskuse Vesna, Valgevene Helsingi komitee, Ülemaailmse Piinamisvastase organisatsiooni (OMCT) ja Rahvusvahelise inimõiguste föderatsiooni (FIDH) pöördumises ÜRO eriraportöörile väljendatakse tõsist muret meeleavalduste julma laialiajamise üle ja kutsutakse sekkuma, et sellist tegevust ära hoida.

Inimõiguslased meenutasid oma kirjas, mida kajastas portaal TYT.BY, et meeleavaldustel peeti kinni üle 6000 inimese, keda hoiti kuni kümme päeva vahi all, kusjuures nende kinnihoidmise koht ei olnud teada. Valgevene võimuesindajad alandasid, peksid ja piinasid umbes 450 kinnipeetut. Piinamised ja kinnipeetute julm kohtlemine olid süsteemse iseloomuga, kuna nendeks oldi septsiaalselt valmistunud, märkisid pöördumise koostajad.

Inimõiguslased kogusid andmeid piinamiste kohta ajavahemikus 12. kuni 20. augustini, fikseerides tunnistused fotodel ja videosalvestustes. Nende kinnitusel on neil videosalvestused juba rohkem kui sajalt inimeselt.

Aktivistide hinnangul näitab esialgne analüüs, et süsteemsed piinamised ning julm, ebainimlik ja inimväärikust alandav ümberkäimine kinnipeetutega on inimsusevastased kuriteod.

Hoolimata paljudest ja süsteemsetest teadetest kuritegude kohta, mida millitsad on toime pannud, ei ole Valgevene uurimiskomitee algatanud mitte ühtegi kriminaalasja ning sellest lähtuvalt ei ole kinni pidanud ega vallandanud ühtegi isikut, kes vahetult osalesid meeleavaldajate ja kinnipeetud juhuslike möödakäijate vastu toime pandud kuritegudes, märkisid pöördumisega ühinenud.

Valgevenes jätkuvad juba kolmandat nädalat protestid presidendivalimiste võltsimise vastu, millega riiki 26 aastat valitsenud Aleksandr Lukašenko soovis endale tagada veel ühte ametiaega.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: