Helme ja Kiik on üleriigiliste piirangute osas endiselt eriarvamusel

Foto: Priit Mürk/ERR

Tallinnas ja Harjumaal on koroonaviirus kiiresti levimas, mistõttu kehtestati seal alates laupäevast öine alkoholimüügipiirang. Kagu-Eestis kehtib esmaspäevast piirang Rally Estonia tõttu ja Tartus pikendati piirangut algava õppeaasta puhul. Sotsiaalminister Tanel Kiige sõnul on võimalik ka üleriigilise piirangu kehtestamine.

Harjumaa meelelahutuskohtades ei saa laupäeva õhtul kella 11 kuni hommikul kella kuueni alkoholi osta. Piirang kehtib järgmise nädala lõpuni. Esmaspäevast laieneb sama keeld ka Põlva-, Valga- ja Võrumaale. Ühtlasi jätkab politsei öise alkoholimüügi piiramist Tartumaal ja Ida-Virumaal.

Siseminister Mart Helme (EKRE) sõnul kehtestati piirangud terviseameti hinnangute põhjal.

"Kesk Eestis ei ole nakkuskordaja nii suur, et me peaksime seal hakkama mingeid erimeetmeid rakendama. Küll me näeme aga seda, et meil on Ida-Virumaa kolle, kus on meil tegemist väga tõsise olukorraga. Tallinn ja Harjumaa on terviseameti andmetel kiiresti kasvava nakkuskordajaga," rääkis Helme.

Suurem osa maakondadest on piiranguta. Helme sõnul ta ei usu, et see võiks alkorallit põhjustada.

"Ei, ma ei pea seda väga tõenäoliseks, ja nii politsei kui ka terviseamet on oma analüüsid esitanud ja neljapäeval me arutasime ka valitsuses ja valitsuse seisukoht oli samuti, et üle-eestilist piirangut ei praegu ei ole vaja," märkis Helme.

Neljapäeval üleriigist piirangut kehtestada soovinud sotsiaalminister Tanel Kiige (Keskerakond) sõnul oleks see endiselt mõistlik.

"Kui me näeme, et need maakondlikud piirangud, mis seati, ei aita seda numbrit alla tuua ja järelikult kontrolli alla saada, siis ma arvan, et tuleb kindlasti taas üleriigilise piirangute vajadus lauale tuua, enne kui me ootame ära, et meie nakatumise määr on üle 25, mis võiks tähendada juba suuremaid piiranguid," rääkis Kiik.

Endise sotsiaalministri ja riigikogu opositsiooni kuuluva sotsiaaldemokraadi Jevgeni Ossinovski sõnul on nii väikese riigi kui Eesti regioonideks jagamine veider, kuid samas on võrreldes kevadega viirusest praegu palju parem ülevaade. Seetõttu on paikkondlik lähenemine õige.

"Meil on kõik kolded lokaliseeritud ja sellest tulenevalt oleme suutnud vältida kõiki eluvaldkondi puudutavaid üleriigilisi piirangud. Nii kaua, kuni seda on võimalik vältida, loomulikult tuleb seda vältida, sest nendel piirangutel on nii sotsiaalne hind kui ka selgelt majanduslik hind," ütles Ossinovski.

Politsei kontrollib juba laupäeva öösel piirangute täitmist.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: