Prefekt: Harjumaa alkoholimüügi piirang on vägagi põhjendatud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Põhja prefekt Kristian Jaani.
Põhja prefekt Kristian Jaani. Autor/allikas: PPA

Kuigi neljapäeval ei pidanud siseminister Mart Helme üleriigilise alkoholimüügi piirangu kehtestamist vajalikuks, siis täna otsustas Põhja prefekt Kristian Jaani Harjumaal ja Tallinnas alates homsest selle piirangu kehtestada. "Mina lähtun terviseameti poolt saadud argumentidest ja ohuprognoosist. Seal on see piirang vägagi põhjendatud," ütles Jaani "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus.

Miks otsustasite kehtestada Harjumaal ja Tallinnas alkoholimüügi piirangu?

Täna õhtul ma sain terviseametilt vastava ettepaneku, kus terviseamet seda põhjendas ja ma kindlasti nõustun nende põhjendustega ja ettepanekutega, et Harjumaal meelelahutusasutustes ja toitlustusettevõtetes piirata alkoholimüüki alates laupäevast 23.00 kuni 6.00.

Terviseameti hinnangul Tallinn on nakkushaiguste leviku vaates elanikkonna arvu ja asustustiheduse järgi kindlasti kõrgema riskiga piirkond Eestis. Kui me vaatame hetkel aktiivseid haigusjuhte Harjumaal, sealhulgas Tallinnas, siis see on 61 ja see on kaks korda suurem võrdleme kahte 14-päevast arvestusperioodi. Meil on täna lähikontaktseid ligi 300 ja see on samamoodi kaks korda suurem kui meil oli eelnevas arvestusperioodis, siis kindlasti on mõistlik ennetavas vaates minu poolt selline piirang Harjumaal luua.

Kui Tartus ja Ida-Virumaal on puhangud seotud konkreetsete meelelahutusasutustega, siis millised on Tallinnas ja Harjumaal need lõbustusasutused, mille tõttu terviseamet sellise ettepaneku tegi?

Kui me räägime 61 aktiivsest haigusjuhust, siis seal on selgeks tehtud, et osad edasikandumised on toimunud meelelahutusasutustes. Loomulikult, eks ta enamjaolt puudutab Tallinna linna. Harjumaa erisus, kui me vaatame muud Eestit, on see, et nakatunute keskmine vanus on 21-30 eluaastat, see on kolmandik Harjumaa nakatunutest, mujal Eestis on samas vanuses nakatunuid 18 protsenti. See on jällegi täpselt see vanusegrupp, mis on ka meelelahutusasutuste kõige suurem sihtgrupp. Ühtegi konkreetset meelelahutusasutust ma hetkel konkreetselt välja tuua ei saa.

Vaatame ennetavalt järgmisse nädalasse, meil on Tallinnas ja Harjumaal väga palju noori tulemas nii kutseõppeasutustesse kui ka ülikooli. Ülikooli tullakse ka riikidest, mis on punases nimekirjas. Nii et ennetavas vaates on see väga mõistlik.

Neljapäeval arutas valitsus üleriigilise alkoholimüügi piirangu kehtestamist ja teie ülemus ehk siseminister oli selle vastu. Kas te ei leia, et piirangut kehtestades te lähete vastuolus teie juhi tahtega?

Mina lähtun terviseameti poolt saadud argumentidest ja ohuprognoosist. Seal on see piirang vägagi põhjendatud.

Kas see on esimene kord, kui terviseamet teeb ettepaneku alkoholipiirangut Harjumaal rakendada?

Harjumaa vaates on see sellel aastal esmakordne.

Politsei saatis täna välja teate, et hakatakse homme kontrollima lõbustusasutusi. Mida täpselt terviseamet ja politsei kontrollima hakkavad?

Meie eesmärk on ennekõike nõustada meelelahutusasutuste turvameeskondi ja teenindajaid selles mõttes, et kuidas tagada külaliste hajutatust. Praegu kehtiva korra järgi erinevad ööklubid, meelelahutusasutused peavad tagama sellele, et külalised oleksid hajutatud. Kuna nüüd on tegemist viimase nädala lõpuga enne kooli algust, siis kindlasti on paslik pisteliselt erinevad meelelahutusasutused Harjumaal läbi käia ja vaadata, kuidas seal olukord on, anda nõu ja kui olukord ei ole kontrolli all, siis sekkuda ja teavitada sellest ka terviseametit.

 

Mart Helme Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Mart Helme: üleriigilised piirangud pole vajalikud

Siseminister Mart Helme ütles neljapäeval, et politsei küll toetaks alkoholimüügi piiranguid, kuid tema arvates oleks see ennatlik samm.

"Politsei põhimõtteliselt toetaks seda. Politseile meeldiks, et oleks tänaval vähem kakerdavaid inimesi ja mõni baar paneks end varem kinni. Samas peame vaatama üldpsühhooloogilist mõju: kui praegu kuulutame välja, et on üleriigilised alkoholimüügi piirangud, annab see avalikkusele signaali, et asjad on väga halvasti," rääkis Helme.

"Ennatlikult astuda samme, mis ei ole otseselt vajalikud - meil on seda reservi, et oodata. Hetkel pole see moment veel, kus me peaks selle piirangu kehtestama," rääkis ta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: