Tallinnas on detailplaneeringute arv kahanenud, menetlusaeg mitte ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tallinn
Tallinn Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Tallinnas on viimasel viiel aastal olnud detailplaneeringute menetlusaeg keskmiselt neli aastat. Registris tehtavate muudatuste ja venivate menetluste lõpetamisega soovib linnavalitsus keskmist alla viia.

2015. aastast, mil hakkas kehtima uus planeerimisseadus, langes kehtestatud detailplaneeringute arv Tallinnas järsult. Peamiseks põhjuseks oli detailplaneeringu kohustuse vähenemine: kui eelmise seadusega nõuti detailplaneeringut ka ühe hoone puhul, siis uue seadusega see enamjaolt nii enam pole.

Samas on kehtestatud detailplaneeringute arv langenud ka peale uue seaduse kehtima hakkamist. Kui 2016. aastal oli neid Tallinnas 66, siis mullu vaid 47.

Neid arve vaadates ei tasu siiski loota või karta, et Tallinn hakkab valmis saama ning miskit uut varsti enam ei kerkigi. Kuivõrd detailplaneeringu kohustus on eelkõige suurematel arendustel, siis võtab ka nende menetlemine kauem aega. teiseks sõltub detailplaneeringute arv erasektorist, kes omakorda sõltub oma otsuses majanduskeskkonnast.

"99 protsenti detailplaneeringutest koostatakse eraarendajate tellimusel eramaale, seega on nende koostamine otseses sõltuvuses kinnisvara- ja ehitussektori majanduslikust olukorrast. Majanduslanguse aegu näiteks peatatakse paljude detailplaneeringute tegemine, kuna arendusplaane soovitakse üle vaadata ja muuta," rääkis ERR-ile Tallinna detailplaneeringute teenistuse direktor Arvo Rikkinen.

Kuigi detailplaneeringute arv on aastatega langenud, pole vähenenud planeeringute menetlemise aeg. Üks põhjus on keerulisemad ja suuremad detailplaneeringud, mis arusaadavalt võtavadki kauem aega. Rohkem aega läheb ka nõudlikuma seaduse tõttu.

"Menetlusaeg on kasvanud uue seaduse tõttu, kuna lihtsaid, näiteks ühe eramu detailplaneeringud, mida võtsid umbes aasta-poolteist, enam ei ole, jäänud on valdavalt keerulisemad ja suuremad detailplaneeringud. Samuti on menetlusaeg pikenenud seoses uue seadusega lisandunud menetlustoimingute tõttu, kaasamist on varasemalt rohkem ning tunduvalt suurendati volikogu ainupädevust – linnavalitsuse otsustest enam ei piisa," lausus Rikkinen.

Rikkineni sõnul tehakse üle 50 protsendi detailplaneeringutest alla kolme aasta, kuid kümmekond detailplaneeringut, mille puhul on erimeelsused väga suured, kestavad ka juba 10 aastat ning see muudab pikemaks ka keskmise aja. Venima jäänud detailplaneeringud on viimase viie aasta keskmise menetlusaja tõstnud 3,5 kuni 4,3 aastani.

"Kui erimeelsusi pole, sealhulgas vaidlusi arendajatega või kohalikega, on võimalik detailplaneering teha alla kahe aasta," ütles Rikkinen, kelle sõnul üritatakse statistilist keskmist menetlusaega mitmel moel alla tuua.

"Praegu proovitakse registris teha uuendust, et statistiline keskmine kajastaks ainult aktiivses menetluses olnud aega. Samuti on asutud lõpetama menetlusi, kus arendaja ei ole üle kahe aasta ametile detailplaneeringut esitanud," lausus ta.

Suurematest detailplaneeringutest on Tallinnas pragu menetlemisel Vanasadama ala detailplaneeringud, mille taga seisab Tallinna Sadam. Plaanide teostudes peaks kesklinn saama merele paremini avatuks.

"Põhja-Tallinnas on algatamisel Meeruse sadama ala ja menetluses Krulli kvartali detailplaneeringud. Lasnamäel on algatamisel Smuuli ja Vana-Kuuli tänava vahelise kvartali detailplaneering," tõi Rikkinen veel paar näidet.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: