Setod pidasid kuningriigi päeva ja valisid ülemsootska

Setod pidasid laupäeval 27. kuningriigi päeva, kus üheks päevaks kehtis seto kroon, hõigati välja seto seadused, marssis seto sõjavägi ning valiti ülemsootskat.

Enne kuningriigi sümboolsete väravate avamist kogunes seto kroonikogu ehk endised Setomaa ülemsootskad Jumalamäele, kus asub setode viljakusjumala ja kuninga Peko kuju. Sealt kõndisid setod paraadina Petseri kirikukella helide saatel alla orgu, kus heisati Setomaa hümni saatel lipp, ning kuulutati üheks päevaks välja Seto kuningriik.

Piusa jõe kaldal olev Kolossova küla, mis on tuntud just Jumalamäe ja selle jalamile jääva Vana Jüri seebipoe järgi, oli kuningriigi asukohaks esmakordselt.

"Üritus on põhiolemuselt aastast aastasse ikka ühesugune, aga viimaste kolme-nelja aastaga on kohad muutunud. See ongi meie eesmärk, viia setod ja setode sõbrad ilusatesse kohtadesse. Kui te siin ringi vaatate, siis Kolossova on väga ilus koht," rääkis kuningriigipäeva peakorraldaja Aarne Leima.

Vaid ühel päeval aastassaab Seto kuningriigis maksta laadakaupmeestele seto kroonides. Traditsiooniliselt valiti Setomaa kuninga meistrid ehk parimad leiva-, sõira-, piruka-, õlle-, veini- ja hansategijad. Sõnolise valimisel sai kuulda leelokooride just selleks päevaks tehtud laule ning võisteldi ka seto tantsus ehk karguse kargamises ja kasatskilöömises.

Sõira- ja õllemeistri kõrval päeva tähtsaim valimine on aga uue ülemsootska oma. Seekord kandideeris kohale kolm meest, kõige rohkem toetajaid kogunes eelmise sootska Järvelille Reinu ette, kes seega jätkab Peko maapealse asemiku ehk Setomaa ülemsootskana.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: