Keskkonnauuringute labor saab asuda kontrollima kaitsemaskide kvaliteeti

Foto: ERR

Kevadel polnud võimalik kontrollida Eestisse saabunud kaitsemaskide kvaliteeti, sest Eestis puudus vastava akrediteeringuga labor ning välismaised laborid ei võtnud Eesti ametnikke jutule. Sel sügisel seda muret enam olla ei tohiks, kuna Eesti keskkonnauuringute labor saab lähiajal kätte vastava akrediteeringu.

Tallinnas Mustamäel asuv väike labor on lähiriikides haruldane - see on ainus labor, kus on võimalik kaitsemaskidele teha nii bakterite kui ka osakeste filtratsioonitesti, kontrollida maskide hingamisvõimet, aga ka bakteriaalset puhtust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Et sellist usaldusväärset laborit on vaja, tõestas koroonakevad, kui Eestisse toodi suures koguses maske, mille kaitsevõime oli lubatust väiksem.

"Labor on meil akrediteeritud nagunii, aga me tahame lihtsalt akrediteerida ära need neli meetodit. /.../ Soomes peaks minu teada, kes osakeste filtratsioonitesti teevad, olema ka akrediteeritud, aga laborit, kus tehakse mõlemat - nii osakeste kui bakterite oma - ma kohe ei oska öelda isegi," rääkis keskkonnauuringute keskuse õhukvaliteedi juhtimise osakonna juhataja Erik Teinemaa.

Osa kontrollmõõtmisi on juba tehtud ja nüüd on vaja veel mõned dokumendid korda ajada, et septembri lõpus või oktoobri alguses saada akrediteeritud.

Maske testiti laboris ka kevadel, kuid akrediteeringu puudumisel ei saanud neid tulemusi sertifikaatide taotlemisel kasutada, aga ülevaate toona müüdud maskidest annavad toonased katsed küll.

"Päris alguses - aprill, mai - väga valdavalt olid väga kehvad maskid. Mida edasi aeg, seda paremaks on nad muutunud. Kvaliteet on ikkagi paranenud oluliselt," kinnitas Teinemaa.

Akrediteeritud laborit on vaja nii kohalikele maskitootjatele kui ka ametnikele, kel koroonakevadel oli maskide kvaliteedi kontrollimisel probleeme.

"Me kevadel järelevalve poole pealt puutusime ka kokku sellega, kuidas riigid enamasti testisid enda riigi jaoks mõeldud maske ja järjekorrad olid nii pikad, et isegi meid ei võetud jutule," ütles tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti tehnikaosakonna juhataja Ingrid Teinemaa.

Akrediteeritud labori katsetulemusi saavad ametnikud vajadusel kasutada ettekirjutuste tegemisel.

Kevadel samas laboris Eestisse toodud maskidele tehtud katsed näitasid, et enamikul polnud standardis nõutud kaitsevõimet.

Tööpuudust pole laboril karta, sest veel enne akrediteeringut on neile toodud testimiseks maske Lätist, Leedust, Poolast ja Bulgaariast. Ka esimesed pahased kirjad Hiina tootjatelt on kohale jõudnud, et kuidas üks väike labor julgeb nende väärt maskide kvaliteedi kahtluse alla seada.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: