Soome valitsus jõudis kokkuleppele 62 miljardi eurose riigieelarve osas

Foto: Siim Lõvi /ERR

Soome valitsus jõudis kokkuleppele järgmise aasta 62 miljardi euro suuruses riigieelarves. Eelarve puudujääk on 11 miljardit eurot ehk pea sama suur kui Eesti eealarve kokku. Selle plaanib valitsus katta uute laenudega.

Käesoleval aastal on Soome eelarvepuudujääk koguni 19 miljardit eurot, kuid juunis rahandusministri kohale asunud Matti Vanhaneni sõnul ei saa isegi rikkad põhjanaabrid endale enam piiramatut kulutamist lubada. Hoolimata sellest arvestatakse ka järgmisel aastal erakorraliste oludega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Eelarve sisaldab palju selliseid väljaminekuid, mis tavaoludes lahendataks lisaeelarvetega. Praegu aga tahtsime tagada kohalikele omavalitsustele kindluse, et vajalik raha ei jää tulemata," ütles Vanhanen (Keskerakond).

Seda, kui palju Soome elatustase ületab Eesti oma, näitab tõsiasi, et põhjanaabrid saavad ainuüksi koroonaviirusega seotud otsestele kuludele pühendada oma riigieelarvest summa, mis moodustab pea poole kogu Eesti riigieelarve mahust ehk neli miljardit eurot.

Oodata on alkoholi- ja tubakatoodete aktsiisitõusu ning lahendatud sai ka suurim poliitiline vastasseis, rohelisi ja keskparteid kätt väänama pannud turba kui energiaallika aktsiisi tõus.

Üks praeguse valitsuse suurtest eesmärkidest on tööhõive parandamine. 30 000 uut maksumaksjat kavatsetakse tekitada muu hulgas töötutele individuaalsemat tuge pakkudes.

Soome peaministri Sanna Marini (SDE) sõnul iseloomustab järgmise aasta eelarvet suund majanduse elavdamisele.

"Seni on Soome saanud hakkama vähesema majanduskahju ja võlakoormaga kui paljud teised riigid. Püüame nüüd tagada eeldused kiireks uueks stardiks ning kindlustada niimoodi heaoluühiskonna kestvuse," sõnas Marin.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: