Iisrael ja Bahrein vormistasid diplomaatilised suhted kahe riigi vahel

Bahreini ametiisikud Iisraeli delegatsiooni lennuväljal vastu võtmas, trepist laskub USA rahandusminister Steven Mnuchin.
Bahreini ametiisikud Iisraeli delegatsiooni lennuväljal vastu võtmas, trepist laskub USA rahandusminister Steven Mnuchin. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Iisrael ja Bahrein panid pühapäeval punkti suhete normaliseerimise protsessile kahe riigi vahel ja allkirjastasid seitse vastastikuse mõistmise memorandumit.

Dokumendid allkirjastati tseremoonial Bahreini pealinnas Manamas. Kaks riiki olid algselt leppinud kokku suhete normaliseerimises 15. septembril USA-s Washingtonis. 

Iisraeli delegatsiooni juhtis riikliku julgeoleku nõukogu ülem Meir Ben Shabbat. Tseremooniast võtsid osa ka USA rahandusminister Steven Mnuchin ja president Donald Trumpi rahvusvaheliste läbirääkimiste assistent Avi Berkowitz. Bahreini kuningas Hamad bin Isa Al Khalifa, kroonprints ja peaminister tseremoonial kohal ei viibinud, teatas AFP korrespondent. 

Pühapäeval nõustusid kumbki riik looma rahumeelsed diplomaatilised suhted ja tegema koostööd majanduse, tsiviillennunduse, rahanduse, kommunikatsiooni ja põllumajanduse valdkondades, teatas Iisraeli välisministeeriumi avalduses. 

Samuti lepiti kokku viisavabaduses kummagi riigi diplomaatidele. 

Otsus suhted normaliseerida tulenes "tolerantsi väärtustesse uskumisest...  regioonis, kus inimesed on kannatanud sõdade ja konfliktide tõttu", ütles Bahreini välisminister Abdullatif al-Zayani.

Kumbki pool võib pärast tseremooniat avada teises riigis oma saatkonna, ütles Berkowitz. 

Iisraeli ja Bahreini ning Iisraeli ja Araabia Ühendemiraatide suhete normaliseerimise kokkulepped on ajanud marru Palestiina esindajad, kes on nimetanud leppeid reetmiseks ja nõuavad araabia maade ühtsust Iisraeli vastu. 

Zayani ütles pühapäeval, et Bahrein kutsub otsekõneluste läbiviimisele Iisraeli ja palestiinlaste vahel, et lahendada konflikt kahe riigi lahenduse alusel. 

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu tervitas pühapäeval "ajaloolist rahulepet" Bahreiniga, väljendades lootust, et sarnased sammud astutakse ka suhetes teiste regiooni riikidega. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: