Venemaa andis Snowdenile alalise elamisloa

Edward Snowden esinemas video vahendusel.
Edward Snowden esinemas video vahendusel. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Vene võimud andsid USA kodanike massilise jälgimise paljastanud ja seejärel Venemaale põgenenud Edward Snowdenile alalise elamisloa.

Otsusest neljapäeval meediale teatanud Snowdeni advokaat Anatoli Kutšerena ütles, et tema klient ei kaalu siiski Vene kodakondsuse taotlemist.

USA president Donald Trump lubas augustis, et mõtleb Snowdenile armuandmise ja talle kodumaale naasmise võimaluse andmise üle.

USA Luure Keskagentuuri (CIA) ja Riikliku Julgeolekuagentuuri (NSA) endine töötaja Snowden, kellele Venemaa asüüli andis, ei kavatse pärast koroonaviiruse tõttu kehtestatud isolatsiooni lõppu riigist lahkuda, teatas viimati aprillis tema advokaat.

Snowden saabus Venemaale 2013. aasta suvel. Venemaa andis talle varjupaiga ja elamisloa, mida on sestsaadik mitu korda pikendatud. USA nõuab Venemaalt Snowdeni väljaandmist, et ta saaks kodumaal kohtu ette astuda.

Snowden lekitas meediale suure hulga NSA saladokumente, mis kutsusid esile rahvusvahelise skandaali. Muu hulgas selgus, et NSA kuulas pealt 35 riigipea, sealhulgas Saksa kantsleri Angela Merkeli telefonikõnesid.

Snowdeni kaitsjad peavad teda isikuandmete kaitse eest võitlejaks. USA seevastu süüdistab Snowdenit riikliku julgeoleku ohustamises.

Snowden avaldas mullu sügisel raamatu, milles ta põhjendab kümnete tuhandete USA saladokumentide lekitamise tagamaid.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: