Snowden hoiatas veebihiidude võimu eest

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Eduard Snowden esinemas Lissaboni kohtumisel. Autor/allikas: EPA / Scanpix

Tehnoloogia on andnud veebihiidudele vastupandamatu võimu, kui nad otsustavad valitsustega koostööd teha, ütles USA luuresaladuste lekitaja Edward Snowden esmaspäeval üleilmsel veebitippkohtumisel Lissabonis.

"Kui me näeme valitsust ja suurfirmasid üheskoos tegutsemas...saavad neist sama keha vasak ja parem käsi. Me näeme võimu koondumist," lausus Venemaal elav Snowden, kes esines tippkohtumisel videosilla vahendusel. 

"Kui luua vastupandamatu võim...siis kuidas piirata selle võimu avaldumist, kui seda ei kasutata avalikkuse huvides, vaid selle vastu?" küsis USA riikliku luureagentuuri (NSA) endine analüütik. 

Ühendriikide valitsus ärgitas oktoobris veebihiide andma politseile luba lugeda nende rakenduste kaudu saadetud krüpteeritud sõnumeid, teatades, et võimude ligipääs sellisele infovahetusele on andmekaitsemuredest hoolimata ülioluline tõsiste kuritegude ennetamiseks. 

Snowden avaldas äsja raamatu, milles ta põhjendab 2013. aastal kümnete tuhandete USA saladokumentide meediaorganisatsioonidele lekitamise tagamaid. 

Dokumendid koostati ajal, kui ta töötas NSA-s ja need paljastavad NSA ja selle partnerteenistuste jälgimistegevuse ja andmekorje ulatuse üle kogu maailma. 

Snowden tunnistas esmaspäeval, et avalikkuse teadlikkus rikkumiste kohta, millele ta tähelepanu juhtis, on suurenemas, ja kiitis jõupingutusi inimeste privaatsuse kaitsmiseks, eriti Euroopas. 

"Probleem ei ole andmekaitses, vaid andmete kogumises," ütles endine luureanalüütik ja lisas, et probleem on ka pime usk, mis internetikasutajatel peab selle valitsejatesse olema. 

Lissaboni veebitippkohtumise keskmes on tänavu poliitilised ja maksuküsimused, aga ka uued liikumisviisid, ravirakendused, robootika ja krüptovaluuta.

"Tehnoloogia on muutunud hüperpoliitiliseks," ütles Paddy Cosgrave, Euroopa suurima tehnoloogiakonverentsi asutaja ja juht.

"Aina enam on lehtede esikülgedel ülekaalus tehnoloogiaga seotud küsimused," lausus ta.

Tänavu toob üritus kokku 70 000 osalejat. Nende seas on esindajaid idufirmadest tehnoloogiahiidudeni, aga ka poliitilisi raskekaallasi nagu Margrethe Vestager, Euroopa Komisjoni asepresident ja konkurentsivolinik.

Põhisündmusteks on arutelud raha, autode, meditsiini, majutuse, reklaami, meedia ja kosmoserännakute tulevikust.

Nende kõrvale on samaväärsele kohale kerkinud tehnoloogiafirmade keskne roll Hiina-USA kaubandussõjas, suveräänsete riikide võime teha monetaarpoliitikat ning sotsiaalmeedia radikaliseerumine. 

Kõige selle taustal ärgitatakse tehnoloogiavaldkonna hiide kandma õiglast maksukoormat ning isegi nõutakse nende lõhkilöömist eraldi firmadeks.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: