Tallinna eelarve: teede ja koolide remont, rajatakse Eesti suurim park

Peterburi tee Väo ristmiku poolt vaadatuna.
Peterburi tee Väo ristmiku poolt vaadatuna. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Tallinna suuremad investeeringud 2021. aastal lähevad koolide renoveerimisse ja Lasnamäele Tondiraba pargi rajamiseks. Ette valmistatakse Peterburi tee remonti ja Rävala puiestee läbimurde rajamist.

Investeeringuteks on Tallinna 2021. aasta eelarve eelnõus ette nähtud 165,6 miljonit eurot, mis on 17 protsenti rohkem kui tänavuses esialgses eelarves.

Investeeringutest 51,3 protsenti kaetakse linnakassast ja kuni 42,3 protsenti laenuga. Välisrahaga kaetakse 2,9 ja riigiieelarve eraldistega 3,3 protsenti investeeringutest.

Valdkondadest läheb enim investeeringuraha tänavatele ja teedele (32,8 protsenti), haridusele (29,5 protsenti) ning heakorrale (10,4 protsenti).

Pikk tänav läheb remonti

Teedele ja tänavatel on eelarves ette nähtud 53,7 miljonit eurot. Tähtsamateks objektideks on Rävala puiestee ühistranspordi läbimurre, Mustakivi tee läbimurre, Peterburi tee rekonstrueerimine ning Liivalaia, Suur-Ameerika ja Endla tänava rekonstrueerimine. Neid objekte aga veel ehitama ei hakata, vaid koostatakse projektid.

Peterburi tee kohta on abilinnapea Kalle Klandorf märkinud, et kui projekteerimisega piisavalt kiiresti valmis jõutakse ja ilmad lubavad, alustatakse ehitustöödega juba järgmisel aastal.

Suurim ehitus läheb lahti vanalinnas, kus hakatakse remontima Pikka tänavat. Kahe miljoni euro eest tehakse järgmisel aastal korda pool tänavast, Olevimäest kuni Rannamäe teeni. Ülejäänud pool jääb 2022. aastasse.

Suuremaid remonditöid tehakse veel Kadriorus Poska tänaval (Vesivärava tänavast kuni Narva maanteeni), Kadaka teel (Ehitajate teest kuni Akadeemia teeni), Kolde puiesteel (Sõle tänavast Pelguranna tänavani), Aida tänaval ja Võidujooksu tänaval. Jätkatakse Roosikrantsi tänava remondiga.

Uue teena rajatakse Rahu tee, milleks on järgmisel aastal ette nähtud 1,5 miljonit eurot.

Rajatakse ka uusi kergliiklusteid. Jätkatakse Filtri teed Kadrioruga ja tulevase Ülemiste ühisterminaliga ühendava kergliiklustee rajamisega ning alustatakse Vana-Kalamaja tänava rekonstrueerimise, Lasnamäed kesklinnaga ühendava rattatee ja Nõmme-Mustamäe maastikukaitseala terviseraja rajamisega. Alustatakse ka Endla tänavale ja Paldiski maanteele raudteealuste käigutunnelite rajamisega.

Miljonid koolide renoveerimiseks

Koolidest lõpetatakse Arte gümnaasiumi rekonstrueerimistööd, kuhu järgmisel aastal läheb 6,1 miljonit eurot. Gümnaasiumile ehitatakse ka uus spordihoone ja renoveeritakse staadion. Valmib Lasnamäe põhikooli renoveeritav õpihoone ja uus võimlakompleks (5,55 miljonit). Sügisel lõppevad Mustjõe gümnaasiumi rekonstrueerimistööd (6,4 miljonit).

Merivälja kooli ja Pirita majandusgümnaasiumi hoonele ehitatakse peale korrused, täiesti uus spordihoone ehitatakse Nõmme gümnaasiumile.

Valmis saab Tallinna muusikakooli Narva maanteel asuv hoone, kool saab endale ka kauaoodatud kontserdisaali.

2021. aastal viiakse lõpule remonditööd Laagna Rukkilille, Järveotsa, Liivamäe ja Rabarübliku lasteaias.

Lasnamäele Eesti suurim park

Kuigi linnahalli tuleviku kohta pole endiselt ühtki otsust, eraldatakse eelarvega linnahalli rekonstrueerimiseks 100 000 eurot. Projekti kogumaksumuseks on märgitud 91 miljonit eurot, millest 51 miljonit peaks tulema linnaeelarvest ja 40 miljonit riigieelarvest.

Suure projektina on järgmise aasta eelarves säramas hoopis Tondiraba park, mis rajatakse Lasnamäele samanimelisse piirkonda. Kuus miljonit eurot neelav park peaks valmides olema Eesti suurim.

Maarjamäe memoriaali korrastamiseks on eelarves ette nähtud pool miljonit eurot. 800 000 euro eest rajatakse Järveotsa promenaad, turg ning näituste ala.

Kultuurivaldkonna investeeringud ambitsioonikusega silma ei paista: näiteks jätkatakse loomaaias atraktsiooni "Pilvemets" loomisega (2,3 miljonit) ning Tiigrioru ehitamisega (miljon eurot). Edasi lähevad ka Linnateatri arendustööd.

Välja võib tuua, et 2021. aastal on Tallinna kavas rajada lausa neli mälestustmärki: Georg Otsale, Konstantin Pätsile, Jaan Krossile ja Sergei Dovlatovile.

Spordiobjektidest saavad enim raha Tallinna spordihall, mida hakatakse renoveerima (2,5 miljonit) ning Kadrioru staadioni renoveerimine ja juurdeehitus (miljon eurot). Punasele tänavale rajatakse poole miljoni euro eest jalgpallihall. Peaaegu pool miljonit eurot nõuab ka Tondiraba jäähalli valgustuse väljavahetamine. Ette on nähtud ka 80 000 eurot Pirita jõele välibasseini rajamiseks.

Ülejäänud investeeringutest võib välja tuua Tallinna haigla projekteerimistööd, Iru hooldekodu õenduskodu ehitamise ning saja gaasibussi soetamise Tallinna Linnatranspordi AS-ile.

Linna investeeringute finantseerimiseks kavandab linn 2021. aastal võtta laenu kuni 70 miljonit eurot, millega koos kujuneb linna arvestuslikuks netovõlakoormuseks 2021. aasta lõpuks 35,5 protsenti. Riigi poolt omavalitsustele lubatud võlakoormus on praegu 80 protsenti.

Tallinna eelarve eelnõu on heaks kiitnud linnavalitsus, lõplikult kinnitab eelarve Tallinna linnavolikogu.

Tallinna 2021. aasta eelarve eelnõu järgi on linna sissetulekute ja väljaminekute kogumaht 861,5 miljonit eurot.

2020. aasta 1. oktoobri seisuga elas Tallinnas rahvastikuregistri andmetel 447 000 inimest ja aasta algusest on linna elanikkond kasvanud 3100 inimese võrra. Maksu- ja tolliameti andmetel oli Tallinnas 2020. aasta esimesel üheksal kuul keskmiselt 234 000 tulu deklareerinud isikut kuus, kasvades aastaga 0,1 protsenti. Keskmine deklareeritud tulu maksumaksja kohta on Tallinnas 1525 ja tulusaaja kohta 1402 eurot kuus.Maksumaksjate tulu kasv oli eelmise aastaga võrreldes 3,2 ja tulu saajate osas 3,5 protsenti.

Tallinna investeeringud 2021. aastaks

Tallinna eelarve seletuskiri

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: