Kell 20 "Suud puhtaks": kas Eesti maapiirkonnad saab hääbumisest päästa?

Esmalt hakkasid maalt kaduma kauplused. Seejärel koolid, perearstid ja lõpuks läksid kirjakastidki. Riigikontrolli hiljutine audit ütleb, et väljaspool Tallinna ja Tartut on ääremaa ja ääretud probleemid. Miks saab Eesti maaelu otsa? Kuidas päästa elu maal, küsib teisipäevane "Suud puhtaks".

Koolide, kaupluste, perearstide ja kirjakastide nappus on loomulikult vaid osa probleemidest, mis inimesi väljaspool Tallinna ja Tartut kimbutavad. Loetelu teenustest, mille kättesaadavus ja kvaliteet ei ole kõigile eestlastele kõikjal võrdne, võib jätkata ühistranspordi korralduse, raamatukogude ning hobi- ja kultuuritegevuste vähenemise, apteekide vähenemise ja palju muuga. Ka kiire internet ja ühtlane telefonilevi ei ole Eestis kõigi jaoks elementaarsed ja igapäevased. Ehk peaaegu kõik teenused, mille kättesaadavusele linnas elades inimesed sageli ei mõtlegi, on maapiirkondades aina kaugemas käeulatuses.

Miks üldse ja kuidas siis päästa elu maal?

Teisipäevases saates "Suud puhtaks" räägivad oma maal elamise loo Misso külas kitsetalu pidavad Linda ja Kermo. Kuigi paar ise on aktiivne ja ettevõtlik, tõdevad nad ümberkaudse maaelu märgatavat hääbumist ning elementaarsetele teenustele peale maksmist, eeskätt transpordi kujul. Näiteks lapsed tuleb kooli viia 17 kilomeetri kaugusele Vastseliina kooli, töötajaid leiab vaid siis, kui võimaldatakse transpordikompensatsiooni. Perearst on veel külas olemas, kuid läheneb pensionieale - siis tuleb arsti külastada Võrus, 45 km kaugusel.

Oma lugu jagab ka Metsavenna talu peremees Meelis Mõttus, kes hädavajaliku kiire internetiühenduse eest koos naabertaludega võitlusse asus. Temast sai esimene eraisik Lõuna-Eestis, kes ilma vahendajata ühines kiire interneti põhivõrguga.

Stuudios arutlevad Rõuge vallavanem Rein Loik, Eesti Inimarengu aruande peatoimetaja Helen Sooväli-Sepping, riigihalduse minister Jaak Aab, ajalehe Sakala peatoimetaja Hans Väre, riigikontrolli peakontrolör Märt Loite ja ettevõtja Andrus Vare.

"Suud puhtaks" algab ETV-s kell 20. Saate meeskonda ootab ka vaatajate maaelu, sealsete teenuste puudumise või vähenemisega seotud küsimusi, kogemusi ja mõtteid. Toimetusele saab helistada numbril 69 88 954 ning kirjutada suudpuhtaks@err.ee.

Ka otsesaate ajal on avatud telefoniliin vaatajate küsimusteks ja kommentaarideks.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: