Türgi mõistis 337 inimest riigipöördekatse eest eluks ajaks vangi

{{1606385100000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

Türgi kohus mõistis neljapäeval 337 endist sõjaväepilooti ja teist kahtlustalust eluks ajaks vangi seoses 2016. aasta riigipöördekatsega president Recep Tayyip Erdogani vastu.

Nad mõisteti süüdi kuritegudes, mis ulatuvad mõrvast, põhiseaduse rikkumise ja presidendi tapmiskatseni, selgus AFP-le antud kohtuallikate dokumendist.

Kolm aastat kestnud kohtuprotsess 475 kahtlusaluse üle, nende seas Akinci õhuväebaasi kindralid ja hävitajapiloodid, oli üks kahest peamisest protsessist vaimulik Fethullah Güleni juhitud võrgustiku arvatavate liikmete üle.

USA-s elav Gülen, keda Ankara süüdistab riigipöördekatse orkestreerimises ja kes oli ka ise protsessis süüalune, on enda seotust eitanud.

Riigipöördekatses hukkus umbes 200 ja sai vigastada mitu tuhat inimest. Surma sai ka umbes 30 vandenõulast.

Kohus mõistis neli tsiviilisikust meest, kes väidetavalt olid Güleni liikumise ja ohvitseride vahemehed, süüdi riigivastastes kuritegudes ja katses tappa presidenti. Karistuseks määrati neile 79 eluaegset vangistust, vahendas uudisteagentuur Anadolu.

Eluaegne vanglakaristus määrati veel vähemalt 21 süüalusele, nende seas pilootidele ja komandöridele.

Kohus otsustas ka, et Güleni ja veel nelja tagaotsitava üle mõistetakse kohut eraldi.

Prokurörid süüdistasid vandenõulasi Akinci õhuväebaasi kasutamises enda peakorterina. Türgi sõjaväe toonane juht, kindral Hulusi Akar, kes on praegu kaitseminister, võeti putšiõhtul koos mitme teise komandöriga baasis vangi.

Riigipöördekatse järel on vangistatud umbes 77 000 inimest ja veel 130 000 on vabastatud riigiametitest.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: