Arutelu: kas ÜRO-st on saanud inimõigusi rikkuvate riikide tööriist?

Urmas Reinsalu, Saksa suursaadik ÜRO juures Michael von Ungern-Sternberg, Rootsi välisministeeriumi ÜRO asjade osakonna asejuht Carl Skau ja Neeme Raud konverentsi paneelis
Urmas Reinsalu, Saksa suursaadik ÜRO juures Michael von Ungern-Sternberg, Rootsi välisministeeriumi ÜRO asjade osakonna asejuht Carl Skau ja Neeme Raud konverentsi paneelis Autor/allikas: Inimõiguste Instituut

10. detsember oli rahvusvaheline inimõiguste päev. Inimõiguste Instituut korraldas sel puhul traditsioonilise aastakonverentsi, mis tänavu toimus virtuaalselt. Portaalis ERR.ee saab nüüd vaadata konverentsi paneeli, kus arutleti teemal, kas ÜRO-st on saanud tööriist inimõigusi rikkuvate riikide käes.

Selle paneeliga tähistas inimõiguste aastakonverents ÜRO 75. sünnipäeva. Paneeli juht Neeme Raud vestles koos Saksa suursaadikuga ÜRO juures Michael von Ungern-Sternbergiga, Rootsi välisministeeriumi ÜRO asjade osakonna asejuhi Carl Skau ning välisminister Urmas Reinsaluga.

Eestikeelsed subtiitrid saab arutelule valida videopleieri allservas nupul CC vajutades.

Inimõiguste aastakonverentsi ellukutsuja Mart Nuti (1962-2019) sõnastatud egiidi all "Iga äärmuslikkus on harimatuse tundemärk" toimuv konverents tähistab tänavu iseenda kümnendat ja ÜRO 75. sünnipäeva.

Inimõiguste Instituudi tellitud ja Turu-Uuringute AS-i tehtud veebiküsitlus "Eriolukord vs. Inimõigused", mis tänavu viidi läbi kolmandat korda, näitas, et 87 protsenti Eesti elanikest on jätkuvalt seisukohal, et inimõigustega on meil kõik korras ning 83 protsenti on seda meelt, et eriolukorra piirangud pole rikkunud kellegi inimõigusi.

Võrreldes varasügisega leidis 10 protsenti vastajatest, et tema privaatsust või õigusi on sotsiaalmeedias rikutud ning 7 protsenti arvab, et on ise kellegi inimõigusi rikkunud. 57 protsenti vastanutest arvab sarnaselt eelmise küsitlusega, et Eesti ajakirjandus järgib oma töös inimõigusi, kuid 24 protsenti leiab, et see nii ei ole ja 19 protsenti ei oska öelda.

Novembri teises pooles tehtud veebiküsitluse osales veidi enam kui 1000 Eestis elanikku. Eelmine samalaadne uuring viidi läbi selle aasta mai keskel ja augusti lõpus.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: