Tallinn korrastab juudi vana kalmistu ala 400 000 euroga

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Vana juudi kalmistu korrastamise eskiis. Autor/allikas: Tallinna linnavalitsus

Tallinn valis välja juudi vana kalmistu ala korrastamise põhiprojekti koostaja, kordategemiseks on järgmise aasta eelarvesse plaanitud 400 000 eurot.

Kesklinna valitsuse korraldatud riigihanke Magasini 27 asunud kalmistu ala korrastamise põhiprojekti koostajaks valiti ettevõte Loovmaastik OÜ, teatas linnavalitsuse pressiteenistus.

"Hanke võitnud Loovmaastik OÜ arhitektide ees seisab üsna vastutusrikas ülesanne kujundada endisest kalmistualast diskreetne roheala, kus on arvestatud nii paiga ajaloolise tähenduse kui ka praeguste linlaste ootustega. Ent juba eelmisel aastal koostatud eskiisprojektis on neid mõlemaid pooli arvesse võetud," ütles Kesklinna vanem Monika Haukanõmm pressiteate vahendusel.

Haukanõmm täpsustas ERR-ile, et ala peaks 2021. aasta lõpuks korda saama ning tööde hind peaks mahtuma järgmise aasta linna eelarves plaanitud 400 000 euro sisse.

Endine kalmistuala jaotatakse kaheks: markeeritud matmispaikade ja kabeli asukohaga rahualaks ja kõigile jalutajatele avatud puhkealaks. Kavas on restaureerida müürid, rajada teed ja haljastus, paigaldada pingid ja valgustus.

"Mugav ja turvaline keskkond kombinatsioonis ajaloolise pärandiga loob tunde terviklikust linnaruumist. Vanal kalmistul on suur väärtus mitte ainult koduloo-uurijatele, vaid ka Tallinna kultuurilist ja konfessionaalset rikkust hindavatele inimestele," hindas Tallinna linnavolikogu liige Aleksandr Zdankevitš. "Roheala kujundamisel on oluline arvesse võtta ja jäädvustada koha ajalugu: paigaldada infotahvlid, millelt võib lugeda Tallinna vanima juudi kalmistu ajaloost ja Schaje Levinovitši elust. Ta oli 19.-20. sajandi vahetusel siinse juudi kogukonna üks juhtkujusid, Maakri tänava sünagoogi ehituse algataja, kelle mausoleumi projekteeris kuulus arhitekt Jacques Rosenbaum."

Juudi kalmistu rajati arvatavalt 18. sajandi lõpus. Aastatel 1870–1880 ümbritseti ala paekivimüüriga, ehitati väravad, valvurimajake ja kabel, hiljem ka matusekabel. 1920-ndatel lõpetati kalmistule uute hauaplatside väljaandmine, kui avati uus juudi kalmistu Rahumäel. Vana kalmistu hävitati 1960. aastatel ja selle kohale rajati 1967 automajand. Aastakümneid asusid samas remonditöökojad, tühjaks jäänud hooned lammutati alles mõne aasta eest.

Linnaplaneerimise ameti muinsuskaitse osakond tellis poolteist aastat tagasi endise kalmistu maa-ala arheoloogilised uuringud ajalooliste rajatiste ja matmisala ulatuse kohta. Kesklinna valitsus on korraldanud koos juudi kogukonna ja kohalike elanikega ala koristamist ja arutelusid paiga tuleviku üle.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: