Leedu: EL-i ja Hiina leping ei tohi õõnestada Astravetsi boikotti

Astravetsi tuumajaam.
Astravetsi tuumajaam. Autor/allikas: SCANPIX/Reuters/Maxim Guchek

Leedu pöördus Euroopa Komisjoni poole, et lisada Valgevene Astravetsi tuumajaama boikott Euroopa Liidu ja Hiina investeerimisleppesse, ütles teisipäeval välisminister Gabrielius Landsbergis.

Euroopa Komisjonil paluti tagada, et leping ei takistaks Astravetsi elektri importi keelava seaduse jõustamist, ütles minister ning lisas, et komisjon ei ole veel vastanud.

"Leedu energiasektor, mida kaitseb niinimetatud Astravetsi-vastane seadus, on väga tundlik," lausus Landsbergis. "Seetõttu väljendasime me Euroopa Komisjonile oma põhimõttelist seisukohta, et seaduse punktid lisataks sellesse lepingusse ja et see ei tekitaks võimalike investorite jaoks väärarusaama, et Leedu nõustub investeeringutega, mis lubavad elektrikaubandust ebaturvaliste elektrijaamadega."

"Me ütlesime, et see on meie põhimõtteline seisukoht. Me ei ole veel vastust saanud, kuid me loodame, et meie argumente võetakse kuulda," ütles Landsbergis.

Leedu valitsus leiab, et Vilniusest umbes 50 kilomeetri kaugusele ehitatud tuumajaam ei vasta ohutusnõuetele. Riik on elektriimpordi tuumajaamast keelanud ja kaasanud boikotti ka teised Baltimaad.

Euroopa Liit on lähedal investeerimislepingule, kus üks tundlikum küsimus on Hiina ligipääs EL-i energiaturule. Eeldatavasti jõutakse leppeni lähipäevil.

Landsbergise sõnul on leping mõlemale poolele majanduslikult kasulik ning sisaldab ka tingimust, et Hiina ühineb rahvusvaheliste konventsioonidega, mis keelavad sunnitööjõu kasutamise.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: