Harjumaa harrastussportlased käivad teiste maakondade spordikeskustes

{{1609911180000 | amCalendar}}
Foto: Golden Club

Harjumaa ranged koroonapiirangud on sundinud harrastussportlasi üle maakonna piiri sõitma, et spordikeskusi külastada. Kui Harjumaal ja Ida-Virumaal on spordisaali uksed avatud ainult tippsportlastele, siis ümbritsevates maakondades on oodatud kõik.

Harjumaa piiri lähedastele spordikeskustele on pigem pinnuks 50-protsendilise maksimaalse täituvuse nõue kui külastajate vähesus. Tapa valla spordikeskuse direktori Priit Hundi sõnul võib Tapa jääda liiga kaugele, kuid Jäneda spordihoone vastu on harjumaalaste huvi suur.

"Pärast seda, kui Harjumaal piirangud kehtestati, tõusis huvi - uuriti ilmselt Harjumaa piiril, kes Aegviidus ja selle ümbruses on, et kuidas meil Jänedal võimalused on. Paar päeva kirjutati ja helistati meile, aga hetkel on nagu vaiksemaks jäänud. Kas siis võib-olla polnud huvi, ei tuldud kohale või siis tegelikult keegi juba kasutabki meie võimalusi siin Tapal ja Tamsalus," rääkis Hunt.

Tallinna keskklinnas elav harrastusportlane Silja sõidab viis korda nädalas trenni tegema üle maakonna piiri.

"Eelmisel nädalal ja see nädal ma olen sõitnud korra Kohilasse ehk Raplamaale ja kaks korda Paidesse ning nüüd avastasin Märjamaa jõusaali," rääkis Silja.

Tema sõnul on jõusaalides ruumi piisavalt ja ettevaatusabinõude täitmine on lihtne. Nakkusohtu ta ei karda: "Ma ausalt öeldes ei muretse. Ma pigem muretsen selle pärast, et ma saaksin oma trennid tehtud kuna ma valmistun võistlusteks."

Paljud Harjumaa harrastussportlased on üles leidnud Kohila spordikeskuse ja seda niivõrd palju, et alates piirangute kehtestamisest Harjumaal tuleb seal sportimiseks koht ette broneerida.

"Praktiliselt ütleme, et tänaseks päevaks on jõusaalis kõik kohad broneeritud. Päeva jooksul mahub jõusaali umbes 45 inimest, kuus inimest korraga. Keskeltläbi 40 protsenti on meie arvates Kohila inimesed ja ülejäänud on Tallinnast ja Harjumaalt," rääkis Kohila Spordikompleksi juht Aavo Kergand.

Harjumaal treenerina töötav Eero kasutas kolmapäeval Kohila sportimisvõimalusi kolmandat korda. "Piirangute tõttu ma olen töötu ehk mul aega on. See on osa mu elust, mulle meeldib teha trenni, ma tahan seda teha, see on mu harjumus, nii ma olen nõus selle sõidu ette võtma," põhjendas ta.

Lisaks jõusaalile kasutavad harjumaalased Kohilas palju ka võimalusi mängida lauatennist, sulgpalli ja korvpalli.

Kergejõustikuveterani Mari Piiri jaoks on aga väga tähtis teha kergejõustikku ja joosta siserajal. "Meie, kergejõustikuveteranid, käime nagu teised profisportlased pidevalt trennis, meil on vaja käia jõusaalis, meil on vaja joosta, hüpata, teha selliseid harjutusi, mida päris lume sees... no saab teha, aga ikkagi, kui võistlusteks valmistuda, siis see ei ole see," selgitas ta.

Sadakonna kilomeetri kaugusel Tallinnas asuvas Haapsalus on erinevate spordiväljakute kasutusajad enamasti kohalike poolt hõivatud. Vähesed vabad saalide ajad on aga Harjumaa inimesed nüüd tõesti hõivanud.

"Eriti hommikupoolsed ajad ja õhtud. Nii et me oleme saanud tänu nendele päeva täitsa täis just tennise ja sulgpalli osas," ütles Haapsalu linna spordibaaside juht Tarmo Tuisk.

Lisaks spordiväljakutele kasutatakse Haapsalus ka muid sportimisvõimalusi. "Kümme kuni 20 protsenti on suurenenud, seda tänu veekeskusele ja jõusaalile, kus on 50-protsendiline täituvus, aga need ajad, mis enne olid spordikooli ja huviala ringide käes, on vabaks jäänud ja need on täitnud Harjumaal inimesed," selgitas Tuisk.

Terviseameti epidemioloogi Irina Dontšenko sõnul on koroonaviirus levimas põhjast lõuna suunas. Just Ida-Virumaad ümbritsevatetes maakondades on nakkusoht kasvamas. Kuigi Dontšenko tunnistab, et võrdlemisi tühjas jõusaalis on nakatumise tõenäosus madal, ei kiida ta mõtet sõita Harjumaalt välja spordisaaali külastama.

"Kindlasti see suurendab nakatumisohtu, suurendab eeskätt teiste maakondade suhtes. Kui meie Harjumaa inimesed käivad kuskil väljas, siis teoreetiliselt ja ka mõne protsendi tõenäosusega nad võivad seda nakkust kanda. Kui nad käivad tervena, siis oht võib-olla ei ole nii suur, aga teatud juhtudel, kui inimene ei taju, et ta on haige või kuskil kümnendik põevad statisika kohaselt haigust ilma sümptomiteta, siis tekib ka võimalus viiruse levikuks," rääkis Dontšenko.

Kultuuriminister Tõnis Lukas ei soovita spordikeskustel sihilikult, näiteks reklaamiga, Harju- või Ida-Virumaa inimesi enda juurde meelitada. Kuigi Lukas rõhutab, et praegu tuleks võimalusel sporti teha vabas õhus, ei pea ta sportlaste reisimist üle maakonna piiri ohtlikuks.

"On alasid, kus siseruumideta ei saa ja kui Tallinna ja Ida-Virumaa inimesed ja Harjumaa inimesed leiavad võimaluse muudes baasides, siis on see igati tervitatav. Lihtsalt kõik, kes kodukohast eemale liiguvad, peaksid arvestama, et seal mujal tahavad ka inimesed turvaliselt elada, ja [seepärast tuleb] kõigist turvanõutest ja usaldusmeetmetest hoolega kinni pidada," ütles kultuuriminister.

 

 

 

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: