Hollandi kohus: öine liikumiskeeld on ebaseaduslik

Hollandi politsei öist liikumiskeeldu jõustamas.
Hollandi politsei öist liikumiskeeldu jõustamas. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Hollandi kohus käskis teisipäeval valitsusel lõpetada koroonaviiruse leviku ohjeldamiseks kehtestatud üleriigilise öise liikumiskeelu, mis vallandas Hollandis üle aastakümnete ühed suurimad meeleavaldused.

Haagi ringkonnakohtu kohtunik toetas rühmituse Tõde Viirusest esitatud kaebust, öeldes, et valitsus kasutas oma erakorralisi volitusi valesti.

23. jaanuaril alanud liikumispiirangud, mis kehtivad vahemikus 21.00 kuni 4.30 on esimesed, mis Hollandis pärast Teise maailmasõja aegset natsiokupatsiooni kehtestatud on.

"Liikumiskeeld tuleb kohe lõpetada," teatas Haagi ringkonnakohus avalduses. "Liikumispiirang rikub tõsiselt õigust liikumisvabadusele ja privaatsusele."

Valitsus võib otsuse edasi kaevata, kuid edasikaebamine ei peataks kohtuniku määrust, sedastas ANP uudisteagentuuri teatel kohtu kõneisik.

Valitsus kohtuotsust kohe kommenteerida ei võtnud.

Hollandi valitsus astus lastetoetuse skandaali tõttu tagasi ning on praegu enne 17. märtsil toimuvaid üldvalimisi kohusetäitja rollis.

Möödunud nädalal pikendas valitsus öist liikumiskeeldu kuni 2. märtsini.

Kuid kohus teatas, et "öise liikumiskeelu kehtestamist ei saanud alguse hädavajadusest" kasutada erakorralisi seadusi, mis on vajalik, et rakendada piiranguid ilma parlamendi ülem- ja alamkoja nõusolekuta.

Liikumiskeeldu võib kasutada erakorralise hädaolukorra puhul, nagu tammi purunemine, ütles kohtunik,

Kohtunik ütles, et tõsiasi, et liikumiskeelu arutati enne selle kehtestamist tähendab, et valitsusel oli piisavalt aega vajaliku protsessi läbimiseks.

"Seetõttu pole selle seaduse kasutamine liikumispiirangu kehtestamiseks seaduslik," teatas kohus.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: