Eesti veetav vaktsiinipassi projekt peaks reisimise taas võimalikuks muutma

Eesti eestvedamisel üritatakse riike panna tunnustama üksteise vaktsineerimissertifikaate. Praegu on projektiga liitunud loetud arv riike. Algatuseks võiks tekkida turvaline reisimull Eesti, Rootsi, Soome ning Läti ja Leedu vahel, ütles riigikantselei nõunik Marten Kaevats.
Välisministeeriumis nimetatakse projekti terviseandmete usaldusarhitektuuriks, asja sisu on see, et ükskõik mis riigis välja antud vaktsineerimist tõestav sertifikaat lubaks takistusteta reisida.
Ajal, mil riigid alles panevad paika omi vaktsineerimiskavasid ning töötavad välja digitaalseid vaktsineerimissertifikaate, on keeruline öelda, millal see kõik üle maailma tööle hakkab, ütles Kaevats ERR-ile. Pilootprojekt on samas kavas käivitada lähikuudel ning eesmärk on, et Eesti koos oma naabritega – Soome, Rootsi, Läti ning Leeduga – saaks luua oma reisimulli.
"Selleks, et need lahendused, näiteks Soome, Eesti, Rootsi, Läti sertifikaadi lahendused oleksid võimelised koos töötama, on vaja kahte asja: kokku leppida globaalselt andmestandardid ja reeglid, mida need lahendused peaksid kasutama, ja see on see töö, mille me koos WHO-ga (maailma terviseorganisatsioon – toim.) oleme kokku pannud ja kokkuleppimise protsess käib," lausus Kaevats.
Teiseks peaksid kõik riigid üksteise sertfikaate usaldama. See tähendab omakorda, et iga riik peab kindlaks tegema, millised tervishoiuasutuses, näiteks haiglas, tehtud vaktsineerimine ja välja antud sertifikaat on nõuetele vastavad.
"Lihtsustatult öeldes on meil vaja luua globaalne usaldusnimekiri kõikidest maailma haiglatest ja meditsiinikeskustest, kellel on õigus seda vaktsineerimist teha. Praegu pole ühtegi organisatsiooni maailmas, kes teaks kõikide haiglate nimesid. Sellist hajusat nimekirja me loomas olemegi," ütles Kaevats.
Praegu on Eesti kutsele projektiga ühineda vastanud jaatavalt Island, Ungari, Serbia ja Seišellid. Läbirääkimised käivad meie naabritega, sealhulgas Soomega, ning ka kaugemate riikidega, näiteks Jaapani, Uus-Meremaa ja Austraaliaga.
"Ma loodan, et Soome ja Rootsi tulevad pardale, ja Läti ja Leedu, et oleks võimalik lähinaabritega selline turvalist liikumismulli tekitada. Aga see on iga riigi enda otsus, kas ja kuidas nad seda toimetavad," nentis Kaevats.
Soome liitumist peab Eesti eriti oluliseks ja kutse saamist kinnitas reedel ka Soome peaminister Sanna Marin. "Ma loodan, et Soome tuleb ka pardale, et siis Soome ja Eesti vaheline liiklus saab kohe lihtsamaks ja turvalisemaks. See oleneb ka sellest, millist siseriiklikku sertifikaadi lahendust nad hakkavad kasutama ja millal see valmis on," ütles Kaevats.
Suveks, mil inimeste reisikihk tavapäraselt suureneb, peaks piiriülene vaktsineerimistõendi tunnustamine juba kindlasti kasutusel olema, ütles Kaevats.
"See sõltub, mis riigiga tegu on. Praegu on üldised kokkulepped Eesti, Islandi, Ungari, Serbia, Seišellide, India ja Bangladeshi vahel. Nendesse riikidesse peaks ikka saama. Aga see riikide nimekiri on hästi kiiresti kasvav. Kindel ei saa praegu olla, milliste riikide vahel see töötab, see sõltub ka epidemioloogilisest olukorrast riikides. Iga riik kehtestab ise regulatsioone ja piiranguid, ja kuidas sertifikaati tegelikult piiri peal vaadatakse, mul pole täpset aimdust," rääkis Kaevats.
"Mul on pöial pihus ja loodame parimat ja suhtleme riikidega igapäevaselt, aga see, miliste riikidega see tööle ja toimima hakkab ja millisest kuupäevast, ma praegu öelda ei oska," lisas ta.