Marin: kui testimine muutub kohustuslikuks, saab piiranguid leevendada

{{1613732220000 | amCalendar}}
Foto: Soome peaministri büroo

Soome valitsus saatis neljapäeval parlamendile eelnõu, mille järgi saab muuta koroonatesti negatiivse tulemuse riiki sisenemise eelduseks. Kui see käivitub, on võimalik Soome ja Eesti vahel reisipiiranguid leevendada, ütles Soome peaminister Sanna Marin reedel pressikonverentsil.

Soome valitsus otsustas neljapäeval, et senised piirangud töörändele Soome ja Eesti vahel jätkuvad kuni 18. märtsini. Samas üritavad Eesti ja Soome leida lahendust, kuidas laiem töörändlus saaks siiski jätkuda.

Marini sõnul on väga oluline, et kõik riigist teise liikuvad inimesed oleksid teinud koroonatesti.

"Meil on plaanis kehtestada kohustuslik testimine nii pea kui võimalik, seejärel saaksime leevendada piiranguid Soome ja Eesti vahel. Me keegi ei taha, et olukord oleks selline nagu praegu, me tahame, et inimesed saaksid normaalselt reisida, aga me peame kindlustama, et nakatumiste arv väheneb," lausus Marin vastuseks ERR-i küsimusele.

Eesti peaminister Kaja Kallas ütles, et arvestades viiruse levikut Soomes ja Eestis ning uute viirustüvede teket ja levikut saab ta Soome karmidest reisipiirangutest aru. Kallas kinnitas, et kohustuslik testimine ja vaktsineerimistõendi esitamine aitaks piiranguid kahe riigi vahel leevendada.

"Arvud on praegu, mis nad on, sellepärast peame aru saama, et normaalselt elu ei saa hakata elama enne, kui nakatumisnumbrid kahanevad. Üks võimalus on, et inimesed esitavad tõendi laevale minnes. Nii saame olla kindlad, et viirus ei reisi üle piiri," lausus Kallas.

Eesti on Soomet kutsunud ühinema ka niinimetatud digitaalse vaktsineerimistõendi projektiga, mida Eesti koostöös WHO-ga praegu veab. Selle eesmärk on panna riigid tunnustama üksteise vaktsineerimissertifikaate, mis muudaks reisimise taas lihtsamaks.

Soome kehtestas jaanuaris Eestist tulevale töörändele ranged piirangud, üle piiri pääsevad vaid elutähtsat või ühiskonna jaoks olulist teenust pakkuvad töötajad, näiteks tervishoiutöötajad.

Eelnõu järgi võib Soomes testimisest keelduja ka vangi saata

Soome parlamendile esitatud eelnõus on märgitud, et kohustuslik testimine võiks kehtima hakata aprilli alguses.

Eelnõuga antakse ametkondadele õigus määrata inimesele kohustuslik tervisekontroll, mis koroonapandeemia olukorras tähendab testi tegemist. Ametkondadel on eelnõu järgi õigus saata tervisekontrolli terveid gruppe, näiteks võib korraga testima saata kogu lennukitäie inimesi, vahendas Yle.

Kui inimene keeldub kohustuslikust tervisekontrollist, võidakse talle Soome seaduste järgi määrata trahv või kuni kolm kuud vangistust. Nakkushaiguste arstid võivad määrata keeldujatele karantiini või isolatsiooni.

Eelnõuga ei reguleerita ainult piiriületust, vaid antakse õigus määrata testi tegema ka teatud valdkonna töötajad.

Eelnõu järgi peab nakatunu andma terviseametnikele infot ka selle kohta, kus ja kuidas ta nakkuse võis saada.

Toimetaja: Marko Tooming, Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: