Euroopa Komisjon kutsub Soomet järgima ühiseid piiriületusreegleid

Soome piirivalvurid tööhoos.
Soome piirivalvurid tööhoos. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Euroopa Komisjon esitas Soomele ja veel viiele liikmesriigile üleskutse loobuda piiriületusele kehtestatud karmimatest nõuetest, mis lähevad vastuollu Euroopa Liidus ühiselt kokku lepitud reeglitega.

"Komisjon meenutab liikmesriikidele vajadust naasta inimeste ja kaupade vaba liikumise suhtes kehtestatud koordineeritud lähenemise juurde," ütles justiitsvolinik Didier Reynders teisipäeval tehtud sotsiaalmeedia postituses. Uudisteportaali EUobserver.com andmetel teevad Euroopa Komisjonile Soome kõrval muret ka Rootsi, Taani, Saksamaa, Ungari ja Belgia reisipiirangud.

Reyndersi sõnul lähevad nende riikide seatud piirangud liiga kaugele. Riigid võivad küll soovitada mitte reisida, kuid ei tohi keelata ühest liikmesriigist teise liikumist.

"Me kutsusime neid oma lähenemist muutma ja mitte takistama veokijuhtide piiriületust ... Me soovime kaupade vaba liikumist siseturul," lisas justiitsvolinik.

Koroonaviiruse pandeemia vallandudes eelmise aasta kevadel asus suur hulk EL-i riike piiriülest liikumist takistama, soovides piirata näiteks meditsiinivarustuse oma riigist välja viimist. Euroopa Liidu raamistikus suudeti piirisulud siiski mõne aja pärast lõpetada ning liikumine taastus. Koroonaviiruse uue laine ning eriti uute viirusetüvede levikuga seoses lepiti tänavu veebruaris kokku uutes reeglites, mis peaksid võimaldama piiriülest liikumist, kuid mõned riigid on siiski asunud uusi piiranguid kehtestama.

Nii põhjustasid Saksamaa kehtestatud karmid reeglid piiril Tšehhi ja Austriaga suuri ummikuid, mis ulatusid kohati Itaaliani välja. Algselt kümneks päevaks kehtestatud piiranguid pikendati nüüd 3. märtsini.

Soomes kehtib vähemalt kuni 25. veebruarini sisenemispiirang kõigile mittehädavajalikele reisidele.

Belgia teatas jaanuaris, et keelab mittevajalikud reisid, ning riigi võimud kaaluvad reedel, kas pikendada piiranguid kuni aprillini. Taani ja Ungari on samuti oma piiridel kontrolli tihendanud alates pandeemia algusest.

Kolmandate riikide kodanike sisenemine Euroopa Liidu riikidesse on praegu väga rangelt piiratud.

Riikidel on nüüd kümme päeva Komisjoni kirjale vastamiseks.  

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: