Uuring: Pfizer-BioNTechi vaktsiine saab hoida leebemates tingimustes

Vaktsineerimine Jeruusalemmas.
Vaktsineerimine Jeruusalemmas. Autor/allikas: SCANPIX/MMA

Iisraelis läbiviidud uuringu tulemusel selgus, et Pfizer-BioNTechi vaktsiin pakub ka pärast esimest doosi tõhusat kaitset. Seega võiks kahe doosi vahele jäävat ajaperioodi pikendada. Lisaks selgus, et vaktsiini ei pea hoidma ka nii karmides tingimustes.

Suurbritannia on otsustanud Pfizer-BioNTechi kahe vaktsiinidoosi vahele soovitusliku kolme nädala asemel jätta kuni 12 nädalat. Selle lähenemise kiidab heaks ka Iisraelis laiaulatusliku vaktsineerimise ajal kogutud teave, vahendab Wall Steet Journal.

Iisraelis on vaktsineeritud pea pool 9,3 miljoni suurusest elanikkonnast ning esmased tulemused näitavad, et kahe Pfizer-BioNTechi vaktsiinidoosi vahele võiks jätta ka pikema aja.

"Tegemist on esmakordse uuringuga, mis hindab ühe vaktsiinidoosi efektiivsust päriselu tingimustes. Esmased tulemused seda ka tõestavad," ütles üks uuringu autoritest professor Eyal Leshem.

Samas on Iisraelis uuritud pigem nooremaid ja parema tervisega patsiente, seega ei pruugi uuringu tulemused olla laiendatavad kõigile inimestele.

Pfizer-BioNTech teatas lisaks, et USA-s tehtud stabiilsusuuringu tulemusel saab nende vaktsiine hoida ka leebemates tingimustes ehk -20 külmakraadi juures. Kui see tingimus vaktsiinidoosidele kehtestatakse, muutuks nende käitlemine senisest lihtsamaks.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: