Biden tegi pikalt ootama pidanud Netanyahule lõpuks telefonikõne

Biden ja Netanyahu 2016. aasta märtsis.
Biden ja Netanyahu 2016. aasta märtsis. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu rääkis kolmapäeval telefoni teel esimest korda USA presidendi Joe Bideniga pärast tema ametisseastumist, teatas valitsusjuhi meedianõunik. Reeglina pole ükski uus president Iisraeli valitsusjuhile helistamist nii pikalt edasi lükanud.

"Vestlus oli väga soe ja sõbralik ning jätkus umbes tund aega. Kaks liidrit märkisid oma pikaajalist isiklikku sidet ja ütlesid, et teevad koostööd Iisraeli ja USA kindla liidu tugevdamiseks," edastas Valge Maja teadaandes.

Valge Maja hinnangul oli umbes tund aega väldanud vestluse toon samuti väga sõbralik.

"Hea keskustelu," ütles Biden ise ajakirjanikele.

Valge Maja teatel kinnitas Biden muu hulgas oma toetust mitmetele ekspresident Donald Trumpi administratsiooni vahendatud lepingutele, milles Iisrael on normaliseerinud suhteid erinevate araabia ja moslemiriikidega.

Samuti rääkisid riigijuhid koroonaviiruse pandeemiast ja vaktsineerimisest. Umbes üheksa miljoni elanikuga Iisrael on juba vaktsineerinud ligi poole oma rahvast.

USA üks kõige lähedasemaid liitlasi pidi siiski neli nädalat ehk ebatavaliselt kaua ootama telefonivestlust, mis on Netanyahu erakonnakaaslaste seas pahameelt tekitanud. Ühendriikides on aga näiteks Trumpi administratsiooni ÜRO saadik Nikki Haley kritiseerinud Bideni režiimi Iisraeli hooletussejätmise pärast.

Bideni eelkäija Trump tegi Iisraelile suurt heameelt, sest tunnustas Jeruusalemma riigi pealinnana ja loobus Iraani tuumaleppest, millele Iisrael vastu oli. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: