Erakordselt libedatel teedel on juhtunud ohtralt õnnetusi
Jäävihma tõttu on teed ja tänavad üle Eesti muutunud äärmiselt libedaks ning teisipäeval kella 16-ks oli seetõttu juhtunud juba enam kui paarsada liiklusõnnetust.
Transpordiamet teatas, et kehtestas alates kella 13 rasked ilmaolud üle Eesti. Jäävihm ja erakorraline libedus on muutnud teeolud äärmiselt keeruliseks.
"Riigiteede hooldajad on täies koosseisus väljas, et teha libedusetõrjet kõikidel teedel. Kuid siiski tuleb arvestada, et libedusetõrje tegemine võtab aega ning jätkuv jäävihm võib nurjata kogu seni tehtud töö," seisab transpordiameti teates.
Politsei teatas teisipäeval kell 16:10, et viimase viie tunni jooksul on teatatud telefonil 112 rohkem kui 200 liiklusõnnetusest, enamus neist juhtus Tallinnas ja mujal Harjumaal. Peamiselt tuli politseile teateid veokite kraavi sõitmisest ja plekimõlkimistest.
Siiski on õnnetustes ka inimesed kannatada saanud. Üks selline avarii juhtus Tallinnas Ülemiste piirkonnas, kus autode kokkupõrkes said inimesed viga. Ka Paldiskis sai ühes avariis kolm inimest viga. Tartumaal Elva-Rannu teel põrkas kokku neli rekat. Inimkannatanute kohta seal infot veel pole, ütles ERR-ile põhja prefektuuri liiklusjärelevalve keskuse juht Hannes Kullamäe.
Politsei teatel on kõik vabad ressursid suunatud liiklusesse.
Politsei ja transpordiamet hoiatavad, et autojuhtidel tuleb olla väga ettevaatlik - tuleks hoida tavapärasest suuremat pikivahet ja valida teeoludele vastav sõidustiil.
"Praegu tasuks autoga liiklemist vältida ja kui seda siiski tehakse, siis tuleb olla äärmiselt ettevaatlik," oli politsei sõnum.
Ettevaatlik tasub olla ka jalgsi ja jalgratastel liikujatel. Raskeveoki juhtidel palub politsei võimalusel oodata ilma paranemist parklates.
Tallinna kommunaalameti juhi asetäitja Tarmo Sulg ütles "Aktuaalsele kaamerale", et linna sõiduteedele on suudetud sõidetavus tagada, kuid keeruline on olukord kõnniteedel ja sisekvartalite teedel.
"Sellises ilmaolukorras nagu täna, ei saa jääväljadevaba liikumist kindlasti garanteerida. Tegemist on tegelikult praegu üle Eesti eriolukorraga, millega me kokku puutume," tõdes Sulg.
Vastavalt prognoosile võivad rasked ilmaolud kesta kuni kolmapäeva hommikuni kella üheksani.
Teeolud on tõesti keerulised - kõik vabad politsei ressursid on suunatud liiklusesse. Võimalusel tasub enda sõidud teeolude paranemiseni edasi lükata. Ka kõnniteed on kohati äärmiselt libedad - ettevaatlikud peavad olema ka jalakäijad. #Liiklus #Politsei
— Politsei (@Politsei) February 23, 2021
Rõhk on olnud põhimaanteede hooldamisel
Transpordiameti lõuna teehoiu osakonna juhataja Janar Taal rääkis teisipäeva õhtul "Aktuaalsele kaamerale", et kella 21 seisuga on kõrvalteedel olukord veel väga kehv.
"Me ei ole jõudnud kõikidele kõrvalteedele teha libedusetõrjet, praegu teeme. Kahjuks olukord on selline," sõnas ta.
Taali sõnul oli teisipäeva päeval põhiline rõhk suuremate põhi- ja tugimaanteede hooldusel.
Taal usub, et kolmapäeva lõunaks on olukord normaliseerunud. Seda lubab tema sõnul ka ilmaprognoos.
Teisipäeva õhtul soovitab Taal autujuhtidel võimalusel mitte sõitma minna. "Eriti kõrvalteedele. Suurematel teedel on enam-vähem okei sõita," ütles ta.
EMO-de koormus on mitmekordistunud
Põhja-Eesti regionaalhaigla teatas sotsiaalmeedias teisipäeva pärastlõunal, et nende traumakeskusesse saabub praegu iga kolme-nelja minuti tagant uus patsient, kes vajab kukkumise tagajärjel meedikute abi.
"Soovitame kindlasti praegu vältida väljas kõndimist, eriti vanematel inimestel. Sagenenud on nii kukkumised kui ka libeduse tõttu autoõnnetused," manitses PERH.
"Regionaalhaigla traumapunktis ja ortopeediaosakonnas on väga palju haigeid, tekkinud on suur järjekord abivajajatest, iga kolme-nelja minuti tagant on täna tulnud traumapunkti uus patsient, kes vajab traumakeskuse abi," ütles PERH-i erakorralise meditsiini keskuse juhataja dr Vassili Novak.
Ida-Tallinna keskhaigla erakorralise meditsiini osakonna koormus on neljakordistunud.
"EMO koormus on umbes neljakordne võrreldes tavalise olukorraga," sõnas ITK EMO juht Märt Põlluveer "Aktuaalsele kaamerale". Tema sõnul on järjekord EMO-s seetõttu umbes viis-kuus tundi.
"Viis-kuus tundi on minimaalne. See sõltub natukene sellest, kui palju tuleb kõiki seisundeid kokku," sõnas Põlluveer ja lisas, et nii suur koormus võtab EMO töötajatelt viimsegi energia ning soovitas hädavajaduseta võimalusel teisipäeval EMO-sse mitte pöörduda.
Ka Tallinna linnavalitsus soovitas liikluses olla ettevaatlik. "Kuigi sõiduteedel on ennetav libedusetõrje tehtud, võib kohati siiski olla libe ning ka kõnni- ja kergliiklusteedele võib kiiresti tekkida ülimalt libe jääkiht," ütles Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf. "Autojuhtidel tuleks valida sobiv sõidukiirus ja hoida tavapärasest suuremat pikivahet. Sihtkohta jõudmiseks tuleks varuda piisavalt aega ning alustada sõitu pigem aeglaselt, et jõuaks teeoludega kohaneda."
Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Marko Tooming