Diplomaat Matti Maasikas: arutagem kaugete saatkondade sulgemist, ja kohe

Matti Maasikas
Matti Maasikas Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Välisministeeriumi endine kantsler, nüüdne EL-i esinduse juht Ukrainas Matti Maasikas kutsub "kriitiliselt ja kohe" arutama Eesti saatkondade kokkutõmbamist kaugemates maades, et tugevdada diplomaatilist kohalolekut oluliste liitlaste juures.

Eestil on praegu saatkond 38 riigis.

"Võrgustiku prioriteediks tuleb seada esindused liitlaste ja naabrite juures. Kõigepealt olemasolevate tugevdamine ja siis ehk mõni uus," kirjutab Maasikas ajakirja Diplomaatia värskes numbris.

Ta meenutab, et kuni 2010. aastani avas Eesti saatkondi seal, kus on meie tegelikud poliitilised ja julgeolekuhuvid.

"2010. aastast edasi – erandiks 2016 avatud saatkond Rumeenias – oleme tegelenud aga enda tegelikust palju suuremaks ja rikkamaks kujutamisega," nendib Maasikas, küsides, kui taskukohane ja meie ellujäämiseks vajalik on Eesti diplomaatide kohalolu Delhis, Canberras, Abu Dhabis ning peagi ka Singapuris ja Soulis.

"Uute saatkondade avamist põhjendame praegusel ajal enamasti Eesti majandushuvide aktiivsema ajamisega," kirjutab Maasikas. "Samas ei taha me Eesti majandushuvide esindamisel lähemaid riike kohati märgatagi. Suursaatkonnas Riias on alles eelmisest aastast üks kohapealt palgatud majandusametnik."

Kaugemates maades Eesti saatkondade kokkutõmbamist soovitav Matti Maasikas rõhutab, et välispoliitika ja ka välismajanduspoliitika algab kõigepealt kodust, siis naabritest ja siis liitlastest.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: