Teine jalaväebrigaad saab 3,7 miljoni eest rasketehnikat

Foto: Ardi Hallismaa

Kaitseväe teine jalaväebrigaad saab juba sel aastal uut rasketehnikat. 3,7 miljoni euro suurune hange oli planeeritud aastasse 2023, aga toodi ettepoole, et juba selle aasta Kevadtormil saaksid üksused uut tehnikat kasutada.

Uus tehnika on mõeldud kaevikute ja varjendite kaevamiseks, kindlustusrajatiste ehitamiseks ja erinevate sõjaliste positsioonide rajamiseks. Siiamaani kasutas kaitsevägi selleks erafirma teenuseid.

"Kui õppused toimusid ja masinaid vaja oli, siis lepiti lepingupartneriga kokku ja meile tarniti sõidukid, mida meil vaja oli. Ja neid kasutati ajateenijate väljaõppeks. Alates märtsist on 2. jalaväebrigaadil kõik sõidukid, mis neil vaja on, olemas endal ja nad saavad neid nii väljaõppeks kui ka sõjaülesannete täitmiseks kasutada," rääkis kaitseinvesteeringute keskuse sõidukite ja tehnika kategooriajuht Toomas Kalda.

Tavaline rasketehnika kõigile kaitseväe nõudmistele ei vasta.

"Teatud eripärad komplekteerimises ja lisaseadmetes on meie masinatel küll. Päris kõike, mida meie oma masinatelt loodame, meie lepingupartnerid ilmselt oma objektidel ei kasutaks. Meie tahame saada natuke universaalsemaid tööriistu," märkis pioneeripataljoni ülem Marten Suur.

Kaitsevägi kasutab väljaõppimiseks kokku umbes 33 000 hektarit maad. Tuhat neist on niinimetatud sihtmärkide alad, mis on inimestele ohtlikud, sest sinna võib jääda lõhkemata laskemoon. Selle aasta kolmandas kvartalis saab kaitsevägi distantsilt juhitavad buldooseri ja ekskavaatori, et sihtmärkide alasid hooldada.

"Kaugjuhtimissüsteemiga tuleb kaasa ka niinimetatud soojak-juhtimispunkt, kus meie operaatorid istuvad. Neile on loodud topeltjuhtimissüsteemid, ekraanisüsteemid. Nad põhimõtteliselt istuvad kuni kilomeeter eemal oma tehnikast ja teevad tööd tavapärasel viisil. Ainult et nad ei vaata aknast välja, vaid nad vaatavad oma ekraani," rääkis Kalda.

Hanke tulem oli miljon eurot kokkuhoidu, millest osa raha suunati kahe roomikbuldooseri ostuks. Lisaks soetatakse sama hankega kaitseliidu neljale malevale seitse laadurekskavaatorit.  Kuid uue tehnika saabumine ei tähenda erafirmadega koostööst loobumist.

"Oluline on transpordivõime ehk rasketehnika transport. Ja võib juhtuda, et seoses liitlaste toetamisega tahetakse meilt võimeid, operatsioone, mille jaoks meil vahendeid veel ei ole. Sellistel puhkudel loomulikult ei ole abi mujalt võtta kui tsiviilpartneritelt," lausus Suur.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: