Merits: uued piirangud ei pruugi olla Tallinnale ja Harjumaale piisavad

Foto: Siim Lõvi /ERR

Ehkki valitsuse kehtestatud piirangud jõustuvad alles järgmisel nädalal, on eksperdid seisukohal, et koroonaviiruse kiire leviku tõttu tuleb ilmselt kohes hakata mõtlema veel karmimatele meetmetele. Tervise- ja tööminister Tanel Kiik ei välista piirangute karmistamist kaubanduses ja toitlustuses.

Valitsust koroonaviiruse leviku vastases võitluses nõustava teadusnõukoja liige, viroloogia professor Andres Merits ütles, et tema hinnangul ei peaks eelmise nädala teadusnõukoja soovitusi muutma. Iseasi on, et valitsuse poolt kehtestatud piirangud kõiki soovitusi ei arvestanud. Näiteks ei suleta ostukeskusi. 

"Minu arvamus on, et piirangud kogu Eestile ei pruugi olla piisavad. Need võivad olla piisavad mõnele regioonile ja mõnele olukorrale, aga tõenäoliselt mitte Tallinnale ja Harjumaale, kus on olukord kõige raskem," lausus Merits.

Merits lisas, et tuleb teha ühte kahest – kas praegused piirangud rangelt jõustada või hakata neid karmistama.

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik ütles, et kindlasti on kohti, kus järelevalvet saab tõhustada, ent piiratud ressursi tingimustes pole mõeldav iga inimese ja ettevõtja pidev kontrollimine. Kiige sõnul oli valitsuses piirangute kehtestamise ulatuse suhtes erinevaid vaateid, kehtestati need piirangud, milles jõuti kokkuleppele. Ta ei välistanud, et lähiajal tuleb piiranguid karmistada.  

"Praegu on mõistlik piirata kõiki selliseid tegevusi, mis ei ole vältimatult vajalikud ehk kaubandusvaldkonnas, toitlustusvaldkonnas, meelelahutuses, kultuurisektoris. Midagi ei ole teha, Eesti ei ole olnud kunagi nii suure COVID-19 pandeemia surve all," lausus Kiik.

Kiik lisas, et päris komandanditunni kehtestamist ükski valitsuse liige seni toetanud pole.

Eelmise valitsuse välisminister, praegu riigikogu opositsiooni kuuluv Urmas Reinsalu ütles, et kehtestatud piirangud pole tõenäoliselt piisavad ja valitsus peaks julgemaid otsuseid tegema.

"Diagnoos on: inimlik. See on tegelikult otsustamise kõhklus. Ja seda faasi on erinevatel etappidel läbinud ka eelmine valitsus. Aga on üks õppetund. Kui sa kõhkled päeval X otsustada, siis mõned nädalad hiljem pead sa tegelikult palju rangemaid piiranguid kohaldama;" nentis Reinsalu.  

Järgmisel nädalal tulevad valitsuses arutlusele ka hüvitusmeetmed piirangutest enam mõjutatud sektoritele.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: