Aab: valitsus otsib võimalusi kontaktide edasiseks piiramiseks

Jaak Aab
Jaak Aab Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Koroonaviiruse nii kiire levik tuli valitsusele ja ka teadusnõukojale üllatusena ning seepärast otsitakse nüüd täiendavaid võimalusi, kuidas inimestevahelisi kontakte vähendada, ütles riigihalduse minister Jaak Aab (Keskerakond).

"Kuigi prognoosid näitasid, et numbrid kasvavad, siis ma arvan, et nii kiire kasv tuli üllatusena kõigile, ka ekspertidele ja teadusnõukojale," rääkis Aab teisipäeval ERR-ile. Tema sõnul sai valitsus teisipäeval teadusnõukojalt ülevaate olukorrast, mis on muret tekitav, kuna koormus haiglatele hakkab jõudma kriitilise piirini. "Küsimus ei ole ainult voodikohtade täituvuses, vaid koormuses ja ressursis. Voodikoht üksi ei aita - personali on ju ka vaja selle voodi juurde," tõdes Aab.

Seetõttu on valitsuse eesmärk leida täiendavaid võimalusi, kuidas inimestevahelisi füüsilisi kontakte saaks vähendada, ütles Aab: "Kaalumise all on kõik sektorid - me ei saa öelda, et täpselt ühte või teist sektorit rihitakse. Me vaatame kogupilti ja eesmärk on, et märtsikuus, need kolm-neli nädalat viia kontaktid miinimumini."

"Ka teadusnõukoda, vaadates olukorda, on konkreetsem oma soovitustes - veel tuleb kontakte vähendada. Ja seda me otsime," lisas ta.

"Sest mis on järgmine võimalus? Väga karm liikumispiirang - mida iganes Euroopas on rakendatud - kui me neid numbreid nüüd järgmise paari-kolme nädala jooksul pidama ja allapoole ei saa," jätkas minister.

Aabi sõnul on praegune nakatumiskordaja R väärtus ligi 1,25, kuid see tuleb uuesti alla 1,0 viia.

Võimalike uute meetmete hulgas vaadatakse tema sõnul juba teadusnõukoja eelmisel nädalal esitatud soovitusi, mida kõiki siis veel ei rakendatud. Lisaks on valitsus jõudmas ka üksmeelele, et kui on vaja kriisi ohjeldamiseks raha kulutada, siis seda ka tehakse, ütles Aab.

"Kõik küsimused on laual. Ma ei ütleks, et rahaline [külg] on kõige olulisem, sest sõnum on selge: kui kriisis on vaja kulutada, siis tuleb kulutada. Muidu meie kulud võivad olla mõne aja pärast väga-väga palju suuremad. Ma arvan, et see on hakanud kõigile kohale jõudma."

Küsimusele piirangutest kinnipidamise ja eelkõige maskikandmise jälgimise kohta ütles Aab, et valitsus on ka seda arutanud ning politsei on juba suurendanud järelevalvet ja saatnud välja lisapatrulle.

Minister kutsus kõiki üles vastutustundlikule käitumisele: "Tahaks inimestele südamele panna, et praegu on väga otsustav aeg, kas me saame mõistlikult käitutud ja sellele piiri panna või muutub olukord meie jaoks täiesti kontrollimatuks."

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: