Moskva metroo kasutab sõiduõiguse kontrolliks näotuvastustehnoloogiat

Moskva metroo
Moskva metroo Autor/allikas: SCANPIX/Valery Sharifulin/TASS

Venemaa pealinna Moskva metroo hakkab kasutama näotuvastustehnoloogiat sõiduõiguse kontrolliks. Kriitikud leiavad, et tehnoloogiat kasutatakse opositsiooni toetajate jälgimiseks.

Venemaa ametnike sõnul töötab näotuvastustehnoloogia isegi siis, kui inimesed kannavad näomaski, teatas The Times.

Moskva on samal ajal laiendamas veelgi näotuvastusehnoloogiaga varustatud valvekaamerate paigaldamist. Linnatänavatel, ühistranspordis ja korterite sissepääsudes on praegu paigas juba vähemalt 200 000 kaamerat.

Võimud on hakanud kaameraid kasutama ka teistes Venemaa linnades.

Venemaa riikliku meedia teatel on politsei pärast näotuvastuskaamerate paigaldamist kinni pidanud umbes 900 kahtlustatavat kurjategijat. Metroosse paigaldati esimesed näotuvastuskaamerad eelmise aasta septembris.

"Kui te pole kuritegu toime pannud ja teil pole seadusega probleeme, kaamerad ainult kaitsevad teid," ütles Moskva metroo kõrgeim julgeolekuametnik Andrei Kitšigin.

Näotuvastuskaamerate tehnoloogiat on kasutatud samuti hiljutistel protestidel osalenud inimeste tuvastamiseks. Moskva politsei pidas jaanuaris kinni ajaloolase Kamil Galejevi. Galejev oli osalenud Kremli lähedal Aleksei Navalnõi vangistamisega seotud meeleavaldusel ja ta tuvastati näokaamerate abil.

Eelmisel aastal esitas Venemaa digitaalsete õiguste rühma liige hagi Moskva tehnoloogiaosakonna vastu. Rühma liige väitis, et sai internetis mustalt turult (dark web) osta andmeid oma liikumiste kohta terves Moskvas.

"Mulle edastati 79 fotot, koos kellaaegade ja aadressidega. See teave läks mulle maksma 16 000 rubla (180 eurot). Iga hull mees võib sind nüüd jälitada, kurjategijad saavad kontrollida, millal ja kuhu sa lähed," ütles Venemaa digitaalsete õiguste rühma liige Anna Kuznetsova.

Moskva kohus lükkas Kuznetsova taotluse keelustada näotuvastuskaamerad tagasi.

Mõned Venemaa aktivistid on hakanud näole jooni ja muid mustreid maalima, et vältida näotuvastamist.

Moskva metroos on Euroopa kõige tihedam liiklus, seal sõidab iga päev umbes 8,5 miljonit reisijat.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: