Suurbritannia teatas plaanist suurendada tuumarelvavarusid

Tuumarakette kandev Briti allveelaev HMS Vigilant.
Tuumarakette kandev Briti allveelaev HMS Vigilant. Autor/allikas: SCANPIX / PA

Suurbritannia teatas teisipäeval plaanist suurendada oma tuumarelvavarusid, muutes külma sõja järgset suunda desarmeerimisele.

Valitsuse kaitse-, julgeoleku- ja välispoliitika raportis öeldakse, et esilekerkivad ohud ei võimalda enam kinni pidada lubadusest tuumalõhkepeade arvu kärpida.

"ÜK liigub tuumarelvavarude üldisele tasemele, milleks on mitte rohkem kui 260 tuumalõhkepead," märgib raport. Praegu on Suurbritannial 180 tuumalõhkepead.

"Meie tuumapotentsiaali peamine eesmärk on säilitada rahu ja hoida ära agressioon," märgitakse dokumendis.

"2010. aastal teatas valitsus kavatsusest vähendada tuumavõimet 2020. aastate keskpaigaks 225 lõhkepealt 180 tuumalõhkepeale. Kuid muutuvat julgeolekukeskkonda ja laiemat .... ohtude spektrit arvestades ei saa see jätkuda ning Suurbritannia tõstab tuumapotentsiaali künnise 260 lõhkepeani." 

Raporti kohaselt jääb Briti mereväe koosseisu endiselt neli allveelaeva, millest üks on alalises lahinguvalves. 

"1944. aastast alates ei ole meie raketid suunatud ühegi riigi vastu. Me jääme endiselt minimaalse löögivõime juurde, mis on vajalik tuumaheidutusjõu efektiivsuse säilitamiseks terve spektri ohtude vastu, mis riiki ükskõik, mis suunast ähvardavad," rõhutab dokument. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: