TTJA lasi koroonaviiruse väärinfot levitanud veebilehe kinni panna

Koroonaviirus.
Koroonaviirus. Autor/allikas: Pixabay

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) ettekirjutuse tulemusel eemaldas ettevõte Siris kolmapäeval avalikust ruumist koroonaviiruse kohta väärinfot levitanud reklaamid, samuti muutis serveriteenuse pakkuja Zone Media vastava veebilehe kättesaamatuks.

31. märtsil saabus TTJA-le kaebus näiteks Viljandis ja Pärnus bussipeatuste välireklaamikandjatel avalikustatud veebilehe koroonavabaeesti.ee reklaami peale. TTJA hindas kõnealust reklaami ja tutvus veebilehel kloordioksiid kohta avaldatud teabega.

TTJA tuvastas, et reklaamid avalikustati Siris OÜ-le kuuluvatel välireklaami kandjatel, mistõttu amet alustas järelevalve menetluse Siris OÜ kui reklaami avalikustaja suhtes.

TTJA esitas Sirisele ettekirjutuse reklaamiseadusega vastuolus olevate reklaamide eemaldamiseks. Sama päeva õhtul teatas Sirise esindaja, et kõik kõnealused veebilehe reklaamid on ettevõtte reklaamivõrgustikust eemaldatud. Kuna Siris lõpetas ettekirjutuses märgitud reklaamiseaduse rikkumise, lõpetas TTJA ka Siris OÜ suhtes alustatud järelevalve menetluse.

Lisaks alustas TTJA veebilehel koroonavaabaeesti.ee avaldatud teabe osas järelevalve menetlust Zone Media OÜ suhtes, kes on vastutaja infoühiskonna teenuse osutajana tema poolt majutatavate veebilehtede sisu eest.

Kuna veebilehel ei olnud avaldatud veebilehe registreerija või haldaja kontaktandmeid, siis oli TTJA-l võimalik avaliku korra eest vastutava isikuna vastutusele võtta Zone Media OÜ.

TTJA esitas Zone Mediale ettekirjutuse kohustusega teha veebileht koroonavabaeesti.ee mittekättesaadavaks kolmandatele isikutele (v.a veebilehe registreerijale). Kolmapäeva õhtul tuvastas TTJA, et veebileht koroonavabaeesti.ee ei ole enam ligipääsetav.

Kuna Zone Media OÜ on täitnud ettekirjutuses märgitud kohustuse, siis lõpetas amet ka nende suhtes alustatud järelevalve menetluse.

Ravimiamet ja sotsiaalministeerium on varem hoiatanud, et kloordioksiidi tarbimisel võivad olla tervist kahjustavad tagajärjed. Reklaamis viidati veebilehele koroonavabaelu.ee, millel avaldati teavet kloordioksiidi kohta, mis võib mõjutada rahva tervist.

"Eriti praeguses olukorras on igasugune väära info levitamine taunitav," märkis TTJA peadirektor Kaur Kajak.

Nii Pärnu kui Viljandi bussiootekodadesse ilmusid kolmapäeval reklaamplakatid, mis juhtisid inimesi veebilehele, mis esitles tõhusa koroonaravimina ainet, mis on tervisele ohtlik, ehk MMS-i, kirjutas Pärnu Postimees.

Sama algatuse sotsiaalmeediakanalil paluti inimestel teha annetusi COMUSAV EESTI MTÜle, et jõuda välireklaamiga igasse Eesti linna.

Nimetatud MTÜ juhatuse liikmed on Helen Ehandi ja Doris Vahtra.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: