Afganistani president avalikustab uue rahuettepaneku

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Ashraf Ghani. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Afganistani president Ashraf Ghani on koostanud enne rahvusvahelist konverentsi rahukõneluste taaskäivitamiseks uue ettepaneku rahu sõlmimiseks islamiliikumisega Taliban, teatasid esmaspäeval ametlikud allikad uudisteagentuurile AFP.

USA hiljutine ajakirjandusse lekkinud ettepanek soovib näha Afganistanis üleminekuvalitsust, millesse oleks kaasatud ka Taliban. Ghani on seni öelnud, et riigi juhte saab valida vaid hääletuskasti juures. 

Allikate andmetel kavatseb Ghani esitada oma kolmeetapilise plaani Türgis ÜRO toetusel toimuval konverentsil, millest võtavad osa ka USA, Venemaa ja teised võtmeosalised. Konverentsi aega ei ole veel avaldatud. 

Venemaa, USA, Hiina ja Pakistan kutsusid märtsikuus Moskvas peetud kõnelustel Afganistani valitsust ja Talibani üles vägivallast hoiduma ja töötama rahuleppe nimel.

"Ärgitame kõiki Afganistani konflikti osapooli vähendama riigis vägivalla taset ja Talibani liikumist mitte kuulutama välja kevadpealetungi, et vältida edasisi ohvreid ja luua soodne õhustik poliitilis-diplomaatilise lahenduse saavutamiseks," seisis riikide ühisavalduses. 

Afganistani suuremaid linnu on viimastel kuudel tabanud terrorirünnakute laine. Sihikule on võetud poliitikuid, riigiametnikke, teadlasi, inimõigusaktiviste ja ajakirjanikke.

Lisaks Moskvas kohtunud neljale riigile püüab USA taaselustada Afganistani ja Talibani takerdunud rahuprotsessi, samal ajal läheneb 1. mai tähtaeg, milleks eelmine USA president Donald Trump oli lubanud Ameerika sõdurid Afganistanist välja viia.

USA uus valitsus eesotsas president Joe Bideniga tahab Talibaniga allkirjastatud kokkulepet üle vaadata, see on aga vallandanud kõikvõimalikud spekulatsioonid Washingtoni edasise rolli üle Afganistanis. Biden on tunnistanud, et vägede väljaviimine 1. mai tähtajaks on võimalik, kuid raske.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: