Peruu valimistel konkureerivad Castro fänn ja autoritaarse eksjuhi tütar

Peruu valimised
Peruu valimised Autor/allikas: SCANPIX/EPA/Paolo Aguilar

Peruu presidendivalimiste viimases voorus konkureerivad marksistlik aktivist Pedro Castillo ja endise autoritaarse riigipea tütar Keiko Fujimori.

Castillo on endine kooliõpetaja, kes lubab riigistada kaevandusfirmad. Fujimori on endise raudse käega riigipea Alberto Fujimori tütar.

Castillo juhib marksismist inspireeritud parteid, mis ülistab Kuuba endist kommunistliku liidrit Fidel Castrot, teatas The Wall Street Journal.

"Meile öeldakse sageli, et riiki saavad valitseda ainult politoloogid, konstitutsionalistid ja need kellel on kõrgharidus. Neil on olnud nüüd piisavalt aega," ütles hiljuti Castillo.

"Presidendivalimistel toimub rikaste ja vaeste võitlus. Näen ülemuse ja töölise, isanda ja orja vahelist võitlust," teatas teisipäeval Castillo.

Fujimori vabastati Limas asuvast naiste arestimajast eelmise aasta mais. Teda süüdistati rahapesus.

Keiko Fujimori lubas vanglast vabastada oma isa Alberto Fujimori. Alberto Fujimori kannab inimõigustega seotud kuritegude eest 25-aasta pikkust vangistust.

Kaks teise ringi  kandidaati selgusid pühapäeval. Esimeses voorus osales 18 kandidaati. Viimane valimiste etapp toimub Peruus 6. juunil.

"Ma ei tea keda toetada. Nad mõlemad on kohutavad. Oleme väsinud," ütles Peruu pealinnas Limas elav meditsiinitöötaja Maria Gonzales.

Peruu poliitikavaatlejad on mures riigi demokraatia pärast.

"Oleme Peruu demokraatia püsimise pärast väga mures. Sõltumata sellest, kes võidab, jääb kaks kolmandikku riigist õnnetuks. Võitja võib tulemusi valesti lugeda, arvates, et neil on mandaat, mida neil tegelikult ei ole," ütles Delaware'i ülikooli Peruu politoloog Julio Carrion.

Peruu parlament on erinevate poliitiliste jõudude vahel killustatud.

"Ei ole mõeldav, et see, kes võidab, suudab tõhusalt valitseda," ütles USA Peruu ekspert Michael Shifter.

Peruu majandus langes 2020. aastal 11 protsenti. Koroonaviiruse epideemiast tingituna suri 55 000 inimest.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: