Soome võib karmistada esmase juhiloa saamise tingimusi

Foto: ERR

Soomes kavatsetakse uuendada esmase juhiloa saamise reegleid. Liiklusturvalisusühingu hinnangul tuleks piirata äsja juhiloa saanud juhtide õigust juhtida sõidukit iseseisvalt või öisel ajal.

15-24-aastaseid noori on Soome elanikest 12 protsenti, kuid liiklusõnnetustes viga saanutest moodustavad nad kolmandiku. Elu on liiklusõnnetuste tõttu viimastel aastatel kaotanud 40 noort aastas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Noorte liiklusturvalisus on paranenud, kuid liiga aeglaselt," tõdes liiklusturvalisusühingu tegevjuht Pasi Anteroinen.

Soome noored hangivad juhiloa järjest harvem. 54 protsendil 18-aastastest on B-kategooria juhtimisõigus. Sellest hoolimata on noortelt juhtimisõiguse äravõtmiste arv aasta-aastalt kasvanud. Liiklusturvalisusühingu ettepanek ongi juhtimisõiguse astmelisus. Täieliku iseseisva sõiduõiguseni jõutaks selle mudeli kohaselt sammhaaval.

"Esimestel kuudel pärast loa saamist võiks noor sõita koos vanema inimesega. Lisaks võiks piirata sõitmist kõige riskantsemal ajal, näiteks öösel," selgitas Anteroinen.

Noored ise suhtuvad liiklusturvalisusühingu ettepanekutesse kahetiste tunnetega.

"Peaks kogu aeg mõtlema, kust ma mõne täiskasvanu autosse saan. Õhtuti poleks see probleem, aga siis saaks sõpradega vähem autosõiduga aega veeta," kommenteeris Ville Kotilainen.

"See võib elusid säästa ja vigastusi vähendada. Samas vähendab see ka aega, mil noored saaks iseseisvalt sõitmist harjutada," ütles Petri Haavisto.

Liiklusturvalisusühingu ettepanekute vastu on avalikkuses olnud ka Autoliit, mille hinnangul karistatakse juhiloa tingimuste karmistamisega ka kõiki neid, kes on tublid ja seadusekuulekad.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: