Teadusnõukoda olnuks valitsusest piirangute leevendamisel ettevaatlikum

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Alates 24. maist tohib toitlustusasutuste siseruumides kohapeal süüa-juua. Autor/allikas: Merilin Pärli/ERR

Teadusnõukoda soovitas esmalt avada küll haridusasutused, kuid jäi muude sisetingimuste piirangute leevendamise osas valitsusest ettevaatlikumale seisukohale.

Reede pärastlõunal avalikustatud teadusnõukoja teisipäeval valitsusele tehtud soovitustes on esikohal soovitus avada esmalt haridusasutused ning leevendada piiranguid ka välitingimustes.

"Teadusnõukoda soovitab valitsusel jätkuvalt mitte leevendada muid sisetingimustes kehtestatud piiranguid enne, kui keskmine päevane nakatumine Eestis viimase seitsme päeva jooksul on jõudnud stabiilselt alla 300 ning COVID-i tõttu haiglaravi vajavaid patsiente on alla 200 (mitte varem kui alates 24. maist). Ka siis tuleks sisetingimustes piiranguid leevendada järk-järgult, arvestades kõrge ja madalama nakkusriskiga tegevusi," leidis teadusnõukoda.

Nõukoda hoiatas, et sisetingimustes laiaulatuslike piirangute üheaegne leevendamine toob kaasa märkimisväärse kontaktide arvu kasvu, mis suurendab nakatamiskordajat R ning võib omakorda viia nakatunute ja haiglaravi vajavate inimeste arvu kasvuni.

Teadusnõukoda uuendas ka kolme võimalikku prognoosistsenaariumit, mille realiseerumine sõltub nakatamiskordaja R edasisest muutumisest.

1. stsenaarium

Nakatamiskordaja R jätkab tõusu ning jääb püsima üle 1. Selles stsenaariumis püsib nakatumine mõnda aega oranžil ehk kõrge riski tasemel ning tõuseb juuni alguses taas punasele ehk väga kõrge riski tasemele. See stsenaarium oleks tõenäoline, kui inimeste ohutaju jätkaks langust ning mobiilsus suureneks kiiresti, samal ajal vaktsineerimise mõju nakatumisele veel nii kiiresti ei avalduks.

2. stsenaarium

Nakatamiskordaja R tõuseb lühiajaliselt üle 1, kuid jääb siis mõneks ajaks 1 piiresse. Sellises olukorras jääb uute nakatunute arv igapäevaselt keskmiselt samaks, varieerudes vahemikus 200-400 inimest. Nii püsib nakatumine mais ja juunis oranžil ehk kõrge riski tasemel. On tõenäoline, et mõne aja pärast võiks siiski tekkida viiruse hooajalisuse ja/või vaktsineerimise tulemusel pööre languse suunda, kuid vastav aeg ei ole prognoositav ja muutus ei pruugi juhtuda enne juuni lõppu.

3. stsenaarium

Nakatamiskordaja R pöördub uuesti langustrendi ja jääb alla 1. Selles stsenaariumis stabiliseerub nakatumine mais oranžil ehk kõrge riski tasemel ning jõuab juuni teisel poolel oranži ja kollase ehk keskmise riski taseme piirile.

Teadusnõukoja hinnangul jääb realistlikum optimistlik stsenaarium kahe viimase stsenaariumi vahele.

Valitsuse tehtud leevendused

Valitsuse korraldusega tohib alates 24. maist toitlustusasutuste siseruumides kohapeal süüa-juua arvestades 50-protsendilist ruumitäitumuse nõuet.

24. maist on lubatud viibida siseruumides muuseumites ja näitustel, samuti istekohaga üritustel nagu teatris, kinos, konverentsil, aga ka jumalateenistustel või muudel avalikel usutalitustel juhul, kui ruumitäitumus ei ületa 50 protsenti. Kindlaksmääratud istekohtadega ruumides seatakse osavõtjate piirarvuks 200 inimest, kelle hulka ei arvestata esinejaid ja ürituse läbiviimisega seotud inimesi, kes külastajatega vahetult kokku ei puutu. 

Alates 31. maist tohib avada uksed ka siseruumides saunadele, spaadele, veekeskustele ja ujulatele arvestusega, et ruumi täitumus ei ületaks 50 protsenti ja osalejaid poleks korraga rohkem kui 200.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: