Saksamaa alustas Google'i monopoolse tegevuse uurimist

USA tehnoloogiafirma Google
USA tehnoloogiafirma Google Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Reuters Staff

Saksamaa kartelliamet teatas teisipäeval, et alustab Google'i konkurentsi kahjustava tegevuse uurimist.

Uurimist alustatakse Saksamaal vastu võetud uue seaduse põhjal, mida kasutati juba teiste Ühendriikide tehnoloogiahiidude puhul.

Föderaalne kartelliamet hakkab uurima Google'i Euroopa üksuste tegevust Saksamaal ja Iirimaal ning lisaks Californias asuva emaettevõtte Alphabet tegevust, teatas amet oma avalduses.

Uurimisel on märkimisväärne "turgudeülene tähtsus", tänu Google'i digitaalsete toodete laialdasele kasutusele, ütles kartelliameti juht Andreas Mundt.

"Google'i ärimudel põhineb peamiselt kasutajate andmete töötlemisel," lausus Mundt. "Google'il on siin strateegiline eelis tänu olemasolevale juurdepääsule konkurentsiga seotud andmetele."

Peamine küsimus uurimise puhul oli see, kas tarbijatel "on piisavalt valikuid oma andmete kasutamise osas Google'i poolt, juhul kui nad soovivad kasutada Google'i teenuseid," ütles ta.

Uurimine järgnes uue seaduse vastuvõtmisele, mis annab võimudele suurema voli tegelda tehnoloogiahiidude ohjeldamisega ning sarnased menetlused algatati hiljuti ka Amazoni ja Facebooki osas. 

Jaanuaris tehti Saksa konkurentsiseadusesse parandus, mis kartelliameti sõnul annab ametile suurema voli "sekkuda varem ja tõhusamalt" tehnoloogiahiidude tegevusse, selle asemel et neid lihtsalt karistada ülekaaluka turuosa kuritarvitamise eest.

Föderaalne kartelliamet teatas läinud nädalal, et uurib, kas Amazonil on "pea kõigutamatu majanduslik mõju", olles algatanud juba kaks tavapärast kuritarvitamise kontrolli menetlust.

Kartelliamet kasutas oma suurenenud võimu ka Facebooki tegevuse uurimise laiendamiseks, mis puudutab VR prillide kasutamist.

Surve seadusandlust karmistada tekkis olukorras, kus tehnoloogiahiiud seisavad üle maailma silmitsi suurenenud kontrolliga oma tegevuse osas, sealhulgas ka Ühendriikides, kus Google'i ja Facebooki vastu on esitatud monopolidevastase tegevuse hagid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: