Fermi Energia osanikuks saab Rootsi Vattenfall

Moodulreaktori võimalik variant.
Moodulreaktori võimalik variant. Autor/allikas: Fermi Energia

Eestisse tuumajaama rajamist plaaniv Fermi Energia allkirjastas Rootsi suure energiakontserni Vattenfalliga lepingu, mille kohaseslt saab Rootsi riiklik ettevõte miljoni euro suuruse investeeringuga Fermi Energia osanikuks.

Lepinguga sai Vattenfall pea kuus protsenti ettevõttest, ütles Fermi Energia nõukogu esimees Sandor Liive ERR-ile.

"Selle investeeringuga panustab Vattenfall oma oskusteavet ja teeb uuringuid ehitusmaksumuse, tarneahelate ja väikese moodulreaktorjaama rajamise ning opereerimise võimekuste hindamiseks. Innovatiivne ja fossiilivaba tuleviku tuumatehnoloogia, nagu väikesed moodulreaktorid, võiks olla Euroopa Liidus kõrgeima süsinikheitmega elektritootmisega Eestile lootustandev lahendus," ütles ettevõtte teatel Vattenfalli asepresident Torbjörn Wahlborg.

"Näeme Fermi Energia ärimudelil potentsiaali ja ettevõttel väljavaateid olla edukas oma eesmärgis - esitada 2026. aastal taotlus uue põlvkonna väikese moodulreaktori tehnoloogia kasutuselevõtuks Eestis," lisas Vattenfalli energiatootmise valdkonna juht Desiree Comstedt.

Fermi Energia juhatuse esimees Kalev Kallemetsa sõnul saab ettevõte tänu Vattenfalli investeeringule suurendada meeskonda ja arendada pädevusi, jätkata avalikkuse teavitamisega tuumaenergia vallas, viia läbi koolitusprogramme ja uuringuid.

Vattenfall on täielikult Rootsi riigile kuuluv ettevõte ning suuruselt teine elektrienergia tootja Euroopas, mis opereerib kümmet tuumareaktorit (seitset Rootsis ja kolme Saksamaal). Vattenfall tegutseb ka Soomes, Taanis, Suurbritannias ja Hollandis.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: