Enamik piiranguid kaob juuni keskpaigast

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Järjekord Tallinna Lennujaamas Autor/allikas: MKM

Enamik senistest koroonapiirangutest kaob alates 14. juunist. Kõigist piirangutest aga ei vabane Eesti ka terve suve jooksul, ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik.

Möödunud nädalal langes nakatumisnäit üle 40 protsendi, mis on kõige kiirem langus kogu teise laine jooksul, ületades kõiki prognoose, ütles Kiik ERR-ile. See võimaldab enamiku piiranguist juuni keskpaigast maha võtta.

"Alates 14. juunist on juba väga suures osas tavapärane ühiskonnaelu taastunud. Teatud piirangud jäävad aga ka suvekuudel," ütles Kiik.

Tõenäoliselt jääb siseruumides suu ja nina katmise soovitus, välismaalt saabumisel eneseisolatsiooni nõue, kui tullakse kas kõrgema nakatumisega või eksootilisemast, teadmata nakatumisega riigist, samuti üritustel osalejate piirarvud.

Esialgu jäävad kehtima ka piirangud kino- ja teatrietendustele ning avalikele üritustele, mis peavad lõppema hiljemalt südaööks, ent suve jooksul, kui nakatumistase veelgi alaneb, need ilmselt kaotatakse, kinnitas Kiik.

Minister põhjendas nende piirangute jätmist asjaoluga, et inimesed reisivad ning toovad välismaalt paratamatult ka erinevaid viirustüvesid, mis võivad tekitada uusi nakkuskoldeid.

Samas aga jääb terveks suveks avatuks siseturism, kultuuriüritused, kaubandus, toitlustus, kus jätkuvalt tuleb täita hajutatuse põhimõtet.

Kõigi nõuete täitmine võimaldab välitingimustes kuni 9000 osalejaga üritusi

Kehtima jäävad ka avalike ürituste osavõtjate piirangud, mis alates 14. juunist tõstetakse maksimaalselt 600-ni sisetingimustes ja 1000-ni välitingimustes.

Valitsuse korraldusega võib aga alates 14. juunist korraldada nendest piirangutest suurema osalejate arvuga üritusi, kui neist võtavad osa üksnes negatiivse testitulemusega, COVID-19 haiguse läbi põdenud või selle vastu täielikult vaktsineeritud inimesed. Kõigi osalejate nakkusohutuse tagamisel võib sisetingimustes osaleda kuni 3000 ning välitingimustes kuni 9000 inimest. Need piirangud jäävad kehtima kogu suveks, päris vabaks osavõtjate arvu ei lasta.

Osalejad peavad tegema kuni 24 tundi enne ürituse algust antigeeni kiirtesti või kuni 72 tundi varem PCR-testi. Korraldajal on kohustus võimaldada antigeeni kiirtesti tegemist ka vahetult enne ürituse toimumist kohapeal. Testimise viib läbi tervishoiuteenuse osutaja, üritusele pääsemiseks peab osaleja testitulemus olema negatiivne. Testi tegemisest on vabastatud alla 12-aastased lapsed ja erivajadusega inimesed, kui nende testimine pole mõistlik.

Testi tegemata pääsevad üritusele inimesed, kes on viimase 12 kuu jooksul läbinud COVID-19 vastu vaktsineerimise kuuri. Neile hakkab vabastus kehtima vaktsineerimise järel maksimaalse kaitse saavutamisest ehk praegu kasutusel olevate vaktsiinide puhul olenevalt tootjast 7–15 päeva pärast viimast süsti.

Samuti pääsevad ilma testita üritusele inimesed, kes on viimase aasta jooksul COVID-19 haiguse läbi põdenud ja saanud hiljem ühe doosi vaktsiini või kes on COVID-19 haiguse läbi põdenud pärast esimese vaktsiinidoosi saamist. Inimestele, kes on COVID-19 haiguse läbi põdenud ja terveks tunnistatud, kuid pole lisaks üht vaktsiinidoosi saanud, kehtib vabastus kuus kuud pärast terveks tunnistamist.

Enne ürituse algust peavad kõik haiguse läbi põdenud või vaktsineeritud inimesed esitama korraldajale vastava tõendi. Korraldaja peab kontrollima kohapeal nii tõendi kui ka kiir- või PCR-testi ehtsust ja kehtivust ning tuvastama esitaja isikusamasuse. Kontrollida tuleb kõiki pealtvaatajaid, aga ka korraldamisega seotud inimesi, sealhulgas tehnilist meeskonda, toitlustajaid ja esinejaid. Kontrollimata inimesi ei tohi üritusele lubada.

Lisaks kõigi osalejate testimis- ja kontrollimisnõuetele tuleb suurema osalejate arvuga üritustel järgida ka muid nõudeid, näiteks osalejaid hajutada, tagada sisetingimustes desinfitseerimisnõuete täitmine ning arvestada ka kellaajalisi piiranguid. Kehtivate nõuete kohaselt peavad kõik üritused lõppema hiljemalt keskööl.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: