Seer: vaktsiiniturism on ilmselt läbi saamas

Foto: ERR

Koroonavaktsineerimise töörühma juhi Marek Seeri sõnul on ilmselt läbi saamas aeg, kus näiteks tallinlased ja harjumaalased on pidanud sõitma vaktsiini saama sadu kilomeetreid kodust kaugemale.

Seeri sõnul on valitsus pidanud kinni oma lubadusest, et kõik soovijad saavad võimaluse kodulähedaseks tasuta vaktsineerimiseks. "Tasuta saab vaktsiini, kodu lähedal saab vaktsiini. Suurvaktsineerimiskeskused on Tallinnas, Tartus, Pärnus, Ida-Virumaal, vaktsineerimispunktid on Võrust Kuressaareni, Kuressaarest Narvani," rääkis ta "Esimeses stuudios".

Ta tõdes, et inimesed on pidanud sõitma Tallinnast Narva või Tartusse vaktsineerima, kuna nõudlus vaktsiini järele oli suurem kui vaktsiini pakkuda oli. Tema sõnul on vaktsiiniturism mööda saamas.

"Mõneti mind teeb murelikuks see, et täna hommiku seisuga Tallinnas ja Harjumaal oli 2000 vaba aega olemas. Tõenäoliselt see nn vaktsineerimisturism on ümber saamas. Ja mõneti oli see ju mõistetav ka, et sõidetakse algusperioodil, sest ootus saada vaktsiini oli. Ja mida ma ka varem olen öelnud, usun, et see 50 protsenti (vaktsineeritute osakaal - toim.) tuleb kergelt täis ja märgid ka seda näitavad, et jõuame sinnamaani päris kenasti," rääkis Seer.

Tema kinnitusel ei ole valitsus vaktsineerimise planeerimisega vigu teinud.

"Me oleme tegemas rätsepaülikonda. See on väga unikaalne asi. Sellist suurvaktsineerimist pole läbi viidud. Olukord olnuks hoopis teine, kui vaktsiinitarned oleksid suuremad. Nad on ka täna suhteliselt ebastabiilsed, vaktsiini ei ole olnud nii palju kui on olnud esmaseid soovijaid," selgitas ta.

"Nii et siin planeerimise mõttes ma ei saa öelda, et viga on olnud. Me oleme tegelikult päris hästi edenenud," lisas ta.

Seer tõdes, et kui vaktsiine on kunagi piisavalt palju, siis on võimalik, et inimesed, kes on oma esimese vaktsiinisüsti saanud kodust kaugel, saavad teise süsti kodu lähedal, kuid praegu seda ilmselt ei juhtu.

"Praegu ma seda võimalust ei näe, sest töövoog on nii planeeritud ja vaktsiinide tarnekindlus või ebastabiilsus on täpselt selline, et paraku tõepoolest /.../ tuleb sõita sinna, kust esimese doosi saite," rääkis ta.

"Kui vaktsiine saab olema piisavalt palju, siis see on kunagi tulevikus mõeldav. Aga arvan, et neil kõigil, kes täna selle teekonna ette on võtnud, jõuab teise doosi aeg kahjuks kindlasti kätte enne, kui meie elame sellises suures luksuses, et meil on vaktsiine nii palju, et me ei pea enam seda nii planeerima," ütles Seer.

Seer: töörändajaid võiks laevadel vaktsineerida Jansseniga, kuid vaktsiini pole

Töörändajate vaktsineerimisest rääkides ütles Seer, et kuna vabu aegu on, siis saavad ka nemad lasta end suvel soovi korral Eesti vaktsineerida.

Tema kinnitusel ei ole riik lükanud tagasi erasektori ettepanekut vaktsineerida Soomes tööl käivaid inimesi koju sõites laevas.

"Riik pole "ei" öelnud. Iseenesest mõttel on ju jumet. Aga küsimus on selles, et seda tuleb teha Jansseniga. Aga kuna Janssenit pole pakkuda praegu sellisel kujul, siis ei saa seda kohe ellu viia. Mina ütleks, et Jansseniga on see mõeldav. Aga Janssenit ei ole. Nii et kehtima jääb ikkagi üleskutse, et palun pange end nimekirja ja tulge vaktsineerima," rääkis Seer.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: