Galerii. Rakvere paistiikidele paigaldatakse puhastavad saared

{{1623081000000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Rakvere linna läbiva Soolikaoja kolmele paistiigile paigaldatakse Eesti esimesed kunstmaterjalist tehtud saared, mille eesmärk on veekogude puhastamine.

Soolikaoja veekeskkonna parandamine on üks osa kümme aastat kestvast projektist "Virumaa veed puhtaks", vahendas "Aktuaalne kaamera".

11 ujuvsaarele istutatakse taimed, mis juurte abil puhastavad vett sinna sattunud saasteainetest.

Rakvere linna keskkonnaspetsialist Riin Sikka ütles, et saasteainete sattumine vette tuleneb piirkonnast. "Põhjavesi on nitraatidest ülekoormatud, see mõjutab. On ka Nõukogudeaegseid mõjutusi naftasaadustest, mis pinnasest imbuvad vette. Mõjutusi on palju," lausus Sikka.

Uurimisgrupi juht Vallo Kõrgmaa märkis, et põhitöö teevad taime enda juured. "Nii palju kui nad neid toitaineid korjavad, aga lisaks kasvab taime juurte peale biokile, mis on bakterite kiht, ja see bakterite kiht on see, mis teeb kõige suurema töö ära," rääkis Kõrgmaa.

Keskkonnaministeeriumi teatel ehitatakse ujuvsaared 200 mm PEM torudest. Põlvedega ühendamisel luuakse kaheksanurksed raamid, mille põhjaks kasutatakse metallvõrku. Taimede kasvupinnaseks paigaldatakse võrgule kookosmatt ja kivivill. Taimed istutatakse kivivilla sisse nii, et juurestik ulatuks vette.

Kirikuaia pargi tiiki paigaldatakse kolm ujuvsaart, Supeluse pargi tiik saab viis ujuvsaart ja Allika pargi paistiik kolm ujuvsaart. Kokku paigaldatakse 11 ujuvsaart kogupindalaga 170 ruutmeetrit.

"Ujuvsaarte kasutamise idee lähtus eelkõige tõigast, et Soolikoja on linna vahel mitmes kohas ümber kujundatud paisjärvedeks, mis on sobilikud sellise tehnoloogia kasutamiseks," ütles Kõrgmaa. "Teiseks argumendiks oli, et lahendus on suhteliselt odav ning töötab passiivselt. Boonuseks pakuvad saared uusi elupaiku vee-elustikule ja pesitsuspaiku lindudele," lisas ta.

LIFE IP CleanEST on Ida- ja Lääne-Virumaa veekogumite seisundi parandamise projekt, mis katab kokku 240 000 hektarit, hõlmates ühtekokku 574 kilomeetri ulatuses vooluveekogusid ja ligi 160 000 hektarit rannikuveekogusid. Projekt kestab kümme aastat ja selle kogumaksumus on 16,7 miljonit eurot.

 

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: