Jaanipäeva paiku on Eesti maasikatel kõige soodsam hind

{{1624343580000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Maasikakasvatajad kutsuvad kiiresti valminud maasikaid ostma, sest tänavune maasikahooaeg võib tulla lühike.

Maasikakasvatajad on mures. Marjad valmivad, aga inimesed ei jõua turule ostma. Laari talu perenaine Kadri Nebokat prognoosib lühikest maasikahooaega.

"Kutsun üles marju ostma - enne jaani, peale jaani, aga ärge hiljaks jääge!"

Nebokati sõnul valmib kuuma tõttu kogu saak samal ajal.

"Praegu käib maasikakorjamine täistuuridel. Marja on palju, aga mari jääb peenikeseks seoses kuumusega. Kuumus on taimedele liiga teinud, osad taimed on närtsinud, olenemata sellest, et vajalikud süsteemid töötavad," rääkis ta.

"Kõike ilmselt ei jõua ära korjata, aga see on paratamatus. Lihtsalt hooaeg jääb lühikeseks. Kui me proovime sortidega tavaliselt hooaega võimalikult pikaks teha, siis sel aastal saab kõik korraga valmis. Ka kevadine istutus saab kindlasti juuli alguses valmis," ütles Nebokat.

Joosepi Talu turundus- ja müügijuht Ranet Roositalu sõnul langeb maasikate hind oluliselt.

"Kui praegu on Eesti maasika hind 4-7 eurot, siis ma kujutan ette, et peale jaanipäeva on ta kuskil 3-4 eurot. Peale jaanipäeva on kõige mõistlikum tulla sissetegemiseks maasikaid ostma, siis on hind kõige madalam."

Tartu avaturul oli teisipäeval kilohind alates 2.90 kuni viie euroni. Ka müüjad tõdevad, et ilmselt on kõige soodsam aeg just praegu.

"Kindlasti on maasikauputus. Juba eile oli tähele panna, et maasikaid oli Tartu avaturul juba tonnide viisi. Täna näiteks ostetakse lihtsalt kastide viisi, väga-väga palju. Kes veel pole moosi jaoks marju ostnud, siis pärast jaanipäeva kindlasti tuleb ära osta," ütles maasikamüüja Angela Moro.

"Juuni lõpus kindlasti, aga juuli algusesse ma ei oska prognoosida, mis ilmataat teeb. Kui samamoodi jätkub, siis juuli alguses saab hooaeg läbi," märkis Nebokat.

Roositalu ütleb, et kuumaga on raske hoida maasika kvaliteetset välimust, ent maasikakasvatajad paluvad mõistvat suhtumist.

"Sellise temperatuuriga on väga raske kvaliteeti maksimumi peal hoida, eks ta ikka mõjutab. Kuumaga on raske müüa ja maasikas pikalt ei seisa, aga samas, kui on korralikult jahutatud, siis ma usun, et midagi kaootilist ei ole."

Nebokati sõnul tänavu maasikakorjajate puudust pole olnud. "Küll kevadel oli natuke raske hankida, sest kolmandatest riikidest inimestel oli hirm Eesti suhtes, kuna eelmisel aastal ei saanud. Aga kui esimesed kohale jõudsid, siis tulid ka teised, Nii et mingeid takistusi ei ole ja töökäsi on," rääkis ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: