Suri endine USA kaitseminister Donald Rumsfeld

Donald Rumsfeld 2019. aastal.
Donald Rumsfeld 2019. aastal. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Al Drago

USA endine kaitseminister Donald Rumsfeld, keda peetakse peamiseks Iraagi sõja arhitektiks, suri 88 aasta vanuselt, teatas tema perekond.

Rumsfeldi rollid USA sissetungis Afganistani ja Iraaki ning jõupingutused USA sõjaväe reformimiseks tegid temast ajaloo mõjukaima, kuid samas ka vastuolulisima USA kaitseministri, vahendas The Washington Post.

Rumsfeld paistis poliitikas silma juba 1960. aastatel. Ta oli noor vabariiklasest kongresmen, president Richard M. Nixoni nõunik, president Gerald Fordi parem käsi ning president Ronald Reagani Lähis-Ida suursaadik.

Ta oli ka ettevõtja, aidates töötada välja näiteks HD-televisiooni ning teenides miljoneid dollareid raskustes suurfirmade päästmisega.

Rumsfeldi suurim tuntus ja mõju tuli president George W. Bushi valitsemise ajal, kui ta oli kuus aastat kaitseminister. Esialgu tunnustati teda selle eest, et ta viis USA sõjaväe 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakute järel Iraaki sõtta. Lõpuks viis see aga tema allakäiguni.

Rumsfeldi kritiseeriti selle eest, et ta ei planeerinud sõjalise sissetungi järelmeid piisavalt, ei tundnud piisavalt kiiresti ära mässuliste tõusu ning oli aeglane nende vastu tõhusa strateegia koostamisel.

Rumsfeld lahkus ametist 2006. aastal, kolm ja pool aastat pärast Iraagi sõja algust ning kohe pärast seda, kui vabariiklased olid kaotanud kontrolli kongressi mõlemas kojas.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: