Ukraina lubab põllumaad müüa esimest korda pärast iseseisvumist

Viljapõld Ukrainas
Viljapõld Ukrainas Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/VALENTYN OGIRENKO

Ukraina lõpetas põllumaa müügi moratooriumi, riik tahab suurendada põllumajandussektori tootlikkust ja meelitada ligi investeeringuid.

Põllumaaturg avanes 1. juulil. Aasta varem olid Ukraina seadusandjad vastu võtnud otsuse, mis tühistas põllumaa müügikeelu.

Müügikeeld tühistati sellepärast, et saada laenu Rahvusvahelisest Valuutafondist. 

Ukraina on tuntud kui Euroopa "viljaait". Riigi põllumajandustoodete eksport on maailmas üks suurimaid, teatas Rferl

Pärast iseseisvuse saavutamist 1991. aastal jagas Ukraina põllumajandusmaa väiketalunikele. Põllumehed said maad siiski kasutada ainult eraviisiliselt või rentida seda põllumajandusettevõtetele. 

Alates 1. juulist saavad Ukraina kodanikud osta aga kuni 100 hektarit põllumaad. Põllumajandusettevõtted saavad alates 2024. aastast osaleda oksjonitel ja saavad siis osta kuni 10 000 hektarit põllumaad. 

Ukrainas on 42 miljonit hektarit põllumaad. Kolmveerand sellest on kasutusel. 

Ukraina põllumajandusnõukogu teatel tagab moratooriumi lõpp põllumaatehingute läbipaistvuse. Samuti paraneb maksustamine ja hoogustub majanduskasv.

Põllumajandusmaa müügi moratooriumi lõpp on aastaid olnud Ukrainas poliitiline küsimus. Kriitikud kardavad, et oligarhid ostavad lõpuks põllumaa lihtsalt kokku. 

Hetkel keelab seadus välismaalastel põllumaa ostmise, seda saab muuta ainult üleriigilise referendumiga. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: